شستن صورت بعد از بوتاکس

شستن صورت بعد از بوتاکس

همان طور که می دانید امروزه تزریق بوتاکس از پر طرفدار ترین روش های جوان سازی پوست است، چرا که با از دست رفتن قدرت حرکت عضله ها چین و چروک ها از بین می روند.
اما این روش هم مانند سایر روش های زیبایی نیاز به رعایت مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس دارد، تا هم از عوارض جانبی بعد از آن بکاهد و هم نتایج را بهتر و ماندگار تر کند.

یکی از مهم‌ترین مواردی که هر شخصی باید به آن توجه کند شست و شو بعد از تزریق بوتاکس صورت است.
ما نیز در این مقاله سعی کرده‌ایم تا برای رسیدن به نتیجه مطلوب در مورد شستن صورت بعد از تزریق بوتاکس و هر آنچه که در ارتباط با این موضوع باید جدی گرفته شو، صحبت کنیم.

اهمیت شستشو صحیح صورت بعد از تزریق بوتاکس

باید گفت شستشوی صورت بعد از تزریق بوتاکس به این دلیل حائز اهمیت است که بوتاکسی که تازه تزریق شده نسبت به دما و همچنین فشار حساس است.
یعنی باید توجه داشته باشید که دمای آب بالا نباشد، چرا که دمای بالای آب سبب تغییر در ساختار بوتاکس می شود و علاوه بر آن اگر فشار زیادی نیز به صورت شخص وارد شود، بوتاکس شروع به حرکت کرده و ممکن است عوارضی مانند افتادگی پلک را به دنبال داشته باشد.
پس، شستن صورت بعد از تزریق بوتاکس بسیار حائز اهمیت است و در ادامه درباره نحوه ی شستشو ی صورت بعداز تزریق بوتاکس صحبت می‌کنیم.

چند ساعت بعد از بوتاکس نمی‌توان صورت را شست؟

معمولا گفته می‌شود 24 ساعت پس از تزریق بوتاکس، از شستن صورت خودداری کنید.
اما برخی پزشکان معتقدند تعداد ساعت کمتر مثل 4 یا 10 ساعت شستن صورت بعد از تزریق بوتاکس،بلامانع است.
به علاوه بطور کلی شستشوی صورت بعد از بوتاکس هم نکاتی دارد که باید حتما آن‌ها را رعایت کرد. به عنوان مثال از شستن صورت با آب داغ خودداری کرده و از آب سرد و یا ولرم برای شستشو استفاده کنید. صورت خود را ماساژ ندهید و به آرامی آن را بشویید. همچنین می‌توانید از انواع لوسیون‌های پاک کننده پوست به جای شستشو با آب، برای تمیز کردن صورت استفاده کنید.

طریقه شست و شوی صورت بعد از تزریق بوتاکس

همان طور که گفته شد توصیه می‌شود تا در ۲۴ ساعت اول به دلیل مسائل ایمنی و جلوگیری از ایجاد التهاب و حساسیت از برخورد آب به صورت بعد از انجام بوتاکس خودداری کنید با این حال برخی اشخاص دوست دارند یا مجبور می‌شوند که صورت خود را بشویند؛ در این صورت بهتر است نکات مهم کلیدی را رعایت کنید. از جمله نکات شست و شوی صورت بعد از بوتاکس می‌توان به موراد زیر اشاره کرد:

  1. خودداری از اعمال هر گونه فشار و مالش در حین شست و شوی صورت
  2. عدم استفاده از آب خیلی سرد و یا خیلی گرم برای شستن صورت
  3. خودداری از اعمال فشار در حین خشک کردن صورت
  4. استفاده از دستمال تمیز و نرم برای خشک کردن صورت

پزشک قبل از شروع به تزریق بوتاکس از زیباجو می‌خواهد تا صورت خود را به خوبی با آب و صابون تمیز کند و پس از آن نیز خود پزشک نواحی مورد نظر برای تزریق را استریل می‌کند. علاوه بر این، تزریق بوتاکس بدون زخم و خونریزی بوده و صورت بیمار در حین انجام کار کثیف نخواهد شد به همین دلیل نیازی به تمیز کردن و شستن دوباره آن نیست. در نتیجه توصیه می‌شود تا حد امکان از برخورد آب به صورت و نواحی تزریق در یک روز اول اجتناب کنید، پس از آن می‌توانید به تمامی کارها و عادات روزانه مثل شستن صورت و یا استفاده از وسایل آرایشی و بهداشتی بپردازید.

نکات مهم شستن صورت بعد از بوتاکس

به طور کلی مهم‌ترین نکات شستن صورت بعد از بوتاکس عبارتند از:

خودداری از حمام رفتن

بهتر است به مدت ۴۸ ساعت بعد از تزریق بوتاکس، افراد از حمام رفتن خودداری کنند.

عدم استفاده از آب گرم

این افراد به هیچ عنوان نباید بعد از تزریق بوتاکس برای شست‌ و‌ شوی صورت از آب گرم استفاده کنند. تنها از آب سرد می‌توان برای شستشوی صورت استفاده کرد. آب گرم باعث افزایش جریان خون درون پوست می‌شود و التهاب و کبودی بعد از تزریق بوتاکس را دو چندان می‌کند. البته استفاده از آب گرم به صورت موقتی است و بعد از گذشت دو تا سه روز می‌توان از آب ولرم نیز استفاده کرد.

شست و شو به صورت ملایم

افرادی که بعد از گذشت ۲۴ ساعت از تزریق بوتاکس قصد دارند صورت خود را بشویند، باید به صورت ملایم و کاملا آرام این کار را انجام دهند. یعنی در هنگام شستن صورت هیچ فشاری نباید به پوست وارد شود و آب هم نباید به شدت به پوست برخورد کند. به افراد توصیه می‌شود که دست خود را خیس کرده و بدون هیچگونه فشاری روی پوست صورت بکشند. همچنین می‌توان از یک تکه پنبه خیس برای شستشوی صورت استفاده کرد. فشار آوردن به پوست صورت در هنگام شستشو باعث گلوله شدن بوتاکس زیر پوست خواهد شد.

عدم استفاده از شوینده‌های قوی

بهتر است در هنگام شستشوی صورت از شوینده‌های ملایم استفاده شود یا در حد امکان هیچ شوینده‌ای مورد استفاده قرار نگیرد. کسانی که از لایه‌بردارهای شیمیایی استفاده می‌کنند بهتر است تا یک هفته بعد از تزریق بوتاکس، از آن‌ها استفاده نکنند یا پس از پایان یافتن این دوره مراقبتی اقدام به تزریق بوتاکس کنند.

عدم حرکت سر و صورت

افراد نباید در هنگام شستن صورت بعد از بوتاکس سر خود را به سمت پایین خم کنند. این کار موجب حرکت بوتاکس می‌شود و ممکن است بوتاکس به دیگر عضلات صورت  مهاجرت کند.

خشک کردن صورت بعد از  تزریق بوتاکس

یکی از مهمترین نکاتی که در راستای شستشوی صورت بعد از تزریق بوتاکس لازم می‌دانیم پیرامون آن‌ صحبت کنیم، مسأله خشک کردن صورت است. نحوه شستشو، بر نتیجه کار و حفظ ماندگاری آن تأثیر دارد. خشک کردن صورت نیز بسیار مهم خواهد بود. در هفته اول به هیچ عنوان نباید فشاری به صورت وارد کرد. بنابراین حوله را به صورت نکشید و به آرامی بر روی پوست بگذارید و بردارید. کشیدن حوله باعث حرکت و جابجایی بوتاکس خواهد شد. بنابراین به غیر از اینکه تقارن صورت بهم می‌ریزد، آسیب به اندام‌های غیر هدف نیز مطرح خواهد شد.

عوارض و خطرات شستن نادرست صورت بعد از تزریق بوتاکس

بنا بر آنچه گفته شد بوتاکس در صورتی که به درستی استفاده نشود یا مراقبت های بعد از آن انجام نشود، عواقب جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت. از جمله این عوارض می توان به خطرات ناشی از شستن نادرست صورت پس از تزریق بوتاکس اشاره کرد. یکی از این عوارض می تواند به این نحو باشد که در صورتی که در هنگام شستشوی صورت فشار زیادی به ناحیه ی اطراف چشم وارد شود، بوتاکس حرکت کرده و سبب افتادگی پلک ها می شود. همچنین در صورتی که تزریق بوتاکس در ناحیه ی نزدیک به گلو باشد، در صورت شستشوی نادرست ممکن است که در بلع مشکلاتی را ایجاد نماید. از طرفی وارد شدن بوتاکس به جریان خون در صورت استفاده از آب گرم میتواند عوارضی مانند از حال رفتن، مشکل در تنفس و غیره را به دنبال داشته باشد که لازم است که در صورت مشاهده ی چنین عوارضی حتما به پزشک مراجعه شود. پس در هنگام شستشوی صورت نکات لازم را به دقت مورد توجه قرار دهید تا با چنین مسائلی مواجه نگردید.

چه مدت بعد از تزریق بوتاکس نباید دوش گرفت؟

24 ساعت اول پس از بوتاکس مهم‌ترین زمان در ایجاد نتیجه دلخواه هستند. در طول این مدت است که بوتاکس می‌تواند جابجا شده و در مکان دیگری مستقر شود. خوشبختانه این خطر تنها یک روز طول می‌کشد و شما می‌توانید یک روز بعد از تزریق بوتاکس خود دوش بگیرید. همچنین برای جلوگیری از پخش شدن بوتاکس و ناراحتی بیشتر ناشی از تورم حداقل یک روز باید از ماساژ خودداری نمایید.

زمان شستن صورت بعد از تزریق بوتاکس
تا ۲۴ ساعت نباید صورت خود را بشویید و پس از آن باید بدون فشار وارد کردن به صورت، محل تزریق را به آرامی تمیز کنید.
نحوه شستن صورت بعد از تزریق بوتاکسبه مدت یک هفته باید از آب ولرم استفاده نمایید.
 به صورت فشار وارد نشود.
 از شوینده‌های تجویز شده استفاده کنید.
 در زمان خشک کردن صورت، حوله را به پوست نکشید.
اهمیت رعایت اصول شست شوی صورتجلوگیری از فشار آوردن به صورت و جابجایی بوتاکس که باعث از دست رفتن تقارن صورت و حتی فلج اندام‌های غیر هدف خواهد شد.

سوالات درباره شستن صورت بعد از بوتاکس:

آیا شستن صورت بعد از بوتاکس ضرر دارد؟

شما می¬‌توانید حدود 4 ساعت (زمان دقیق آن به دستور پزشک شما بستگی دارد) بعد از تزریق بوتاکس صورت خود را بشویید. شستن صورت بعد از بوتاکس در زمان مناسب بسیار حائز اهمیت است. البته بسیار مهم است که صورت خود را تمیز نگه دارید تا از هرگونه تحریک یا خطر عفونت مخوصا در نواحی تزریق جلوگیری کنید.

آیا ماساژ صورت بعد از بوتاکس مناسب است؟

مالش، ماساژ یا اعمال فشار قابل توجه به صورت پس از دریافت بوتاکس می‌تواند باعث انتقال مواد تزریقی به ناحیه ناخواسته شود و از رسیدن آن به نواحی هدف لازم جلوگیری کند. بنابراین از شستن شدید صورت یا خوابیدن روی شکم خودداری کنید.

آیا باید بعد از بوتاکس میتوان دوش گرفت؟

دوش گرفتن و شستن صورت بعد از بوتاکس در زیر دوش خوب است. این دمای آب است که می تواند بر نتایج شما تأثیر منفی بگذارد. دوش آب گرم بلافاصله پس از تزریق غیر عاقلانه است. گرمای ناشی از حمام جریان خون را در صورت شما افزایش می دهد و باعث جابجایی مواد بوتاکس می‌شود.

5/5 - (1 امتیاز)
در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی راشا
فاطمه میلانی
فاطمه میلانی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *