مراقبت های بعد از بوتاکس صورت

مراقبت های بعد از بوتاکس

بوتاکس امروزه در عمده موارد زیبایی چون از بین بردن خط های ایجاد شده در قسمت های مختلف صورت مانند پیشانی، اطراف چشم، خط اخم، خط خنده  و … استفاده می شود
اما باید بدانید که برای دریافت بهترین نتیجه باید دستورالعمل های قبل و بعد از تزریق بوتاکس را جدی بگیرید. که این یک سوال پر تکرار بین مراجعان کلینیک های فوق تخصصی پوست است که بعد از بوتاکس چه کنیم؟
در اینجا قصد داریم به مراقبت بعد از بوتاکس و اهمیت مراقبت های بعد از بوتاکس پیشانی و دور چشم و نباید های بعد از آن بپردازیم.

مراقبت بعد از بوتاکس

مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاکس را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد. دسته اول کارهایی است که باید بعد از تزریق انجام دهید تا عوارض بوتاکس برطرف شوند و نتایج به ثبات برسند. دسته دوم مربوط به کارهایی می‌شوند که انجام آن‌ها تا چند روز بعد از تزریق ممنوع است و در صورت عدم توجه به آن‌ها ممکن است فرد با مشکلاتی جدی مواجه شود.

 • حتی‌الامکان در چند ساعت ابتدایی بعد از تزریق در معرض نور مستقیم خورشید یا حرارت قرار نگیرید. بعد از آن هم در زمان خروج از خانه حتما از کرم ضد آفتاب SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید.
 • انجام فعالیت‌های معمولی بعد از تزریق بوتاکس مانعی ندارد و حتی بلافاصله بعد از اتمام جلسه تزریق می‌توانید سر کار بروید.
 • ۴ ساعت بعد از تزریق ورزش سبک مانند پیاده‌روی یا نرم دوی مشکلی ایجاد نمی‌کند.
 • یکی دیگر از مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس، عدم استفاده از محصولات آرایشی به مدت حداقل 24 ساعت می باشد. بعد از انجام تزریق بوتاکس به مدت 24 ساعت از مصرف محصولات آرایشی به شدت خودداری کنید.
 • نتایج واقعی تزریق بوتاکس ۱۴ روز بعد از تزریق خود را نشان می‌دهند. البته بلافاصله بعد از عمل و تا ۴ یا ۵ روز بعد از آن می‌توانید تاثیر بوتاکس را احساس کنید؛ اما برای اینکه عضلات سر جای خود قرار بگیرند و بتوانید راحت‌تر آن‌ها را حرکت دهید و چهره‌ای زیباتر داشته باشید باید کمی صبور باشید.
 • برای از بین بردن تورم و کبودی‌های موجود در ناحیه تزریق می‌توانید از کمپرس یخ استفاده کنید.
 • 4 ساعت پس از تزریق بوتاکس دراز نکشید (ایستاده یا نشسته باشید).
 • از رفتن به محل‌های بیش از حد گرم خودداری کنید. شستشوی صورت با آب گرم، رفتن به سونا، آفتاب گرفتن و حمام آب داغ تا دو روز بعد از تزریق بوتاکس ممنوع است.
 • بهتر است تا 24 ساعت بعد از تزریق بوتاکس، از مصرف زیاد مواد حاوی کافئین و الکل خودداری شود.
 • همان طور که گفته شد یکی از مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس، مربوط به تغذیه می باشد. بعد از انجام بوتاکس بهتر است از مصرف خوراکی ها و مواد غذایی که باعث رقیق شدن خون مانند چای سبز، امگا 3، ویتامین ها مانند ویتامین ای و …. می شوند خودداری کنید.
 • بعد از گذشت ۴ ساعت از تزریق می‌توانید به‌صورت طاق‌باز و بدون اینکه فشاری به صورتتان وارد شود بخوابید.

بعد از تزریق بوتاکس انجام کدام کارها ممنوع است؟

 • تا یک روز بعد از تزریق از انجام ورزش‌های سنگین یا هر فعالیتی که باعث تعریق می‌شود دوری کنید.
 • ۲ تا ۴ ساعت بعد از تزریق محل آن را لمس نکنید و فشار ندهید.
 • تا ۲۴ ساعت بعد از تزریق سر خود را خم نکنید و دولا نشوید.
 • علاوه بر ورزش، انجام هر فعالیت یا قرار گرفتن در هر موقعیتی که باعث افزایش ضربان قلب و تغییر در گردش خون شود ممنوع است. این موضوع باعث افزایش سطح کبودی‌ها خواهد شد.
 • تا ۴ ساعت بعد از تزریق از دراز کشیدن خودداری کنید و سرتان را در وضعیت مستقیم قرار دهید.
 • مصرف داروها و مواد غذایی رقیق‌کننده خون مانند ویتامین E، امگا 3، آسپرین و چای سبز بعد از تزریق ممنوع است.
 • بعد از گذشت ۴ ساعت از تزریق اگر قصد خوابیدن دارید، نباید به هیچ‌وجه به صورت دمر یا به صورت بخوابید.
 • تا ۲۴ ساعت باید از آب زدن به مناطق تزریق اکیدا خودداری کرد
 • یک تا دو روز بعد از تزریق به سراغ استخر، سونا و حمام‌های ترکی نروید. این مکان‌ها احتمال بروز عفونت در ناحیه تزریق را افزایش می‌دهند.
 • تا ۲۴ ساعت بعد از تزریق از شستشوی موها خودداری کنید. همچنین شستشوی صورت نیز ۴ یا ۵ ساعت بعد از تزریق ممنوع است. بعد از این مدت دقت کنید که محل تزریق را فشار یا ماساژ ندهید.
 • پوشیدن کلاه‌ها و لباس‌هایی که روی پیشانی و محل تزریق را می‌پوشانند ممنوع است؛ این لباس‌ها به ناحیه تزریق فشار وارد می‌کنند و باعث تعریق آن می‌شوند. این موضوع ممکن است منجر به حرکت ماده بوتاکس شده و ایجاد ناهنجاری در ناحیه تزریق شود.
 • حداقل تا ۲۴ ساعت بعد از تزریق از مصرف الکل خودداری کنید.
 • حداقل تا ۲۴ ساعت بعد از تزریق از انجام فعالیت‌هایی که بدن در حالت برعکس قرار می‌گیرد مثل تمرینات یوگا یا رفتن به شهربازی و… خودداری کنید.
 • به علت تغییر در فشار هوا در حین سفرهای هوایی توصیه می شود یک یا دو روز از سفر با هواپیما خودداری کنید تا تاثیری بر نتایج بوتاکس وارد نشود. هم چنین تغییرات فشار هوا ممکن است باعث حرکت بوتاکس به دیگر بخش های صورت شود.

مراقبت بعد از بوتاکس اطراف چشم

بسیاری از افراد تزریق بوتاکس را راه‌حلی مطمئن و موثر برای از بین بردن خطوط پنجه کلاغی و چین و چروک‌های اطراف چشم می‌شناسند. با توجه به اینکه چشم یکی از حساس‌ترین اعضای بدن است، لازم است که علاوه بر نکات مطرح‌شده برخی موارد دیگر را نیز در نظر گرفت تا دوران نقاهت با کیفیت بهتری سپری شود.

 • تا ۲۴ ساعت بعد از تزریق از مالش چشم‌ها و اطراف آن خودداری کنید. این کار می‌تواند باعث جابه‌جایی ماده بوتاکس شود.
 • حداقل ۱ ساعت بعد از تزریق چشم‌های خود را آرایش نکنید. بعد از آن نیز تلاش کنید که با کمترین فشار و مالش مواد آرایشی را به کار ببرید.
 • اگر به استفاده از چشم بند خواب عادت دارید، شب اول بعد از تزریق آن را فراموش کنید.
 • درصورتی‌که در چشم یا اطراف آن احساس خارش دارید، آن را بدون فشار و خیلی آرام و بااحتیاط بخارانید.

چرا مراقبت‌های بعد از بوتاکس اهمیت دارد ؟

بعد از هر عمل زیبایی مراقبت‌های خاصی لازم است که بر روی نتایج آن تاثیر می‌گذارد و می‌تواند باعث بهبود سریع‌تر عوارض شود.
در تزریق بوتاکس، همانقدر که روش تزریق و تکنیک پزشک همچنین ماده تزریقی اهمیت دارد، مراقبت های پس از تزریق بوتاکس نیز مهم هستند.
رعایت توصیه های بعد از بوتاکس، هم میزان ماندگاری افزایش می دهد و هم میزان موفقیت این روش به بالاترین سطح می رساند. همچنین عوارض بعد از تزریق نیز نهایتا ظرف چند ساعت برطرف می‌شوند و فرد بدون نگرانی از وجود تورم یا کبودی می‌تواند بیرون از خانه به کارهای خود بپردازد.
توجه به نکات بعد از بوتاکس از چند منظر زیر هم اهمیت دارد:

 1. رسیدن به بهترین نتیجه از تزریق بوتاکس
 2. در امان ماندن از عوارض تزریق
 3. حفظ سلامتی بدن
 4. کاهش دوره نقاهت
 5. افزایش ماندگاری تزریق بوتاکس

ضمن این که بوتاکس یک سم تضعیف شده است که در بعضی افراد باعث ایجاد حساسیت می‌شود؛ عدم توجه به توصیه‌های پزشک احتمال بروز حساسیت را افزایش می‌دهد و می‌تواند باعث ایجاد عوارضی جبران‌ناپذیر در افراد شود. رعایت موارد توصیه‌شده قبل و بعد از تزریق بر روی ماندگاری نتایج نیز تاثیرگذار است و هزینه‌های شما برای تمدید بوتاکس را کاهش خواهد داد.

عوارض ناشی از مراقبت نادرست بعد از بوتاکس

در صورت رعایت نکردن مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس، چه اتفاقی می افتد؟ این سوال مهمی است که افراد باید پاسخ آن را بدانند.
به طور کلی بوتاکس به‌عنوان روشی کم‌خطر و مطمئن است که عوارض چندانی را برای افراد ایجاد نمی‌کند. البته باید توجه داشته باشید که این در صورتی است که توصیه‌های پزشک بعد از تزریق به‌درستی رعایت شده باشند.
عدم توجه به مراقبت‌های بعد از بوتاکس یا انجام نادرست آن‌ها می‌تواند منجر به تشدید عوارض شود و سطح کبودی و تورم را افزایش دهد. همچنین بروز عفونت در ناحیه تزریق یکی از مشکلات شایع بی‌توجهی به این نکات است.
فشار یا ماساژ دادن ناحیه تزریق نیز منجر به جابه‌جایی ماده تزریق‌شده می‌شود و می‌تواند حالت چهره فرد را بدفرم و ناخوشایند کند.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

بعد از تزریق بوتاکس، قرمزی، حساسیت و تورم معمول است. این عوارض معمولاً طی 1 روز از بین می روند.
کبودی نیز ممکن است. برای تسکین می توانید یک بسته یخ استفاده کنید. کبودی باید در حدود 2 هفته برطرف شود.
اما اگر هر یک از اثرات زیر را مشاهده کردید، با پزشک خود تماس بگیرید:
– ضعف عضلانی
– مشکل در بلعیدن
– مشکل در صحبت کردن
– تنفس دشوار
– کنترل ضعیف مثانه
– تغییر در بینایی

سوالات درباره مراقبت های بعد از بوتاکس:

آیا می‌تونم بعد از تزریق از لایه بردار هایی مثل میکرودرم استفاده کنم؟

خیر، باید از لایه بردار و مواد های شیمیایی پرهیز کنید.

بعد از بوتاکس تا چند روز نباید لیزر صورت انجام شود؟

تا دوهفته بعد از بوتاکس در نواحی که تزریق بوتاکس انجام شده است بهتر است لیزر انجام نشود.

چند روز زمان می‌برد تا بوتاکس نتیجه دهد؟

پس از ۱۰ روز نتایج تزریق بوتاکس در آن ناحیه قابل مشاهده می‌باشد.

بعد از تزریق بوتاکس، مراقبت های بعداش رو جدی نگرفتم و رفتم کلاس والیبال. الان بعد از کلاس چشمم جمع شده. آیا این از عوارض تزریق هست؟

بله از عوارض بوتاکس هستش باید ناحیه مورد نظر رو به طور مرتب گرم کنید تا تاثیر بوتاکس از بین برود.

5/5 - (1 امتیاز)
در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی راشا
فاطمه میلانی
فاطمه میلانی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *