فیلر بینی چیست؟

فیلر بینی ؛ روشی برای اصلاح فرم بینی

فیلر بینی چیست؟

فیلر بینی، یک روش غیر جراحی با هدف اصلاح فرم و زیباسازی بینی است.
از فیلر بینی برای اصلاح فرم بینی استفاده می شود، بدون اینکه به جراحی باز‍‍‍‍؛ برای بینی نیاز باشد. اگر دارای قوز بینی هستید، این روش مشکل شما را برطرف می‌کند. فیلر با ایجاد حجم در نواحی اطراف برجستگی، سطح آن را یکنواخت می‌کند و همچنین افرادی که تیغه بینی آن‌ها مقعر و فرورفته است، با تزریق ژل به نتیجه خوبی می رسند.
بیشترین کاربرد فیلر بینی در پشت و کناره‌های آن است و بعد از اینکه تزریق فیلر انجام شد، توسط بدن مقداری بافت به وجود می‌آید که پر کردن نامنظمی‌ها را به دنبال دارد. علت محبوبیت فیلر بینی اصلاح عیوب بینی و فرم‌دهی به بینی در کم‌ترین زمان ممکن و با بی‌خطرترین روش ممکن است.
فیلر به صاف شدن بینی شما کمک می‌کند اما آن را کوچک تر نمی‌کند.

انواع فیلر بینی

به طور عمومی، انواع فیلر بینی مورد استفاده در رینوپلاستی بینی بدون جراحی به دو دسته هیالورونیک اسید (HA) و کلسیم هیدروکسی آپاتیت (CaHA) تقسیم می‌گردد. تزریق فیلر بینی معمولاً بر اساس فاکتورهای مهمی اعم از برگشت پذیری، سفتی و ماندگاری صورت می‌پذیرد.
در این میان، بهترین فیلر بینی اساساً با ویژگی‌های برگشت پذیر و زیست تخریب پذیر تعریف می‌شود. فیلر بینی هیالورونیک اسید در مقایسه با کلسیم هیدروکسی آپاتیت از مزایای فوق برخوردار می‌باشد. این نوع فیلر بینی به آسانی و در سرعت بالاتری با آنزیم هیالاز تجزیه و حل می‎‌شود.

در صورت تزریق افراطی و غلط، نتایج حاصل از تزریق فیلر هیالورونیک اسید قابل بازگشت و موقت می‌باشد. بعلاوه آنکه، خاصیت برگشت پذیر این نوع فیلر از خطر انسداد شریانی جلوگیری خواهد کرد.
احساس سفتی حاصل از تزریق فیلر بینی معمولاً با ضریب کششی (G-prime) سنجیده می‌شود. ضریب کششی توانایی فیلر را در مقاومت ناشی از تغییر شکل اندازه گیری می‌کند. فیلر بینی کلسیم هیدروکسی آپاتیت در مقایسه با هیالورونیک اسید از ضریب کششی بالاتر و متوالیاً، مقاومت بیشتری در برابر تغییر شکل برخوردار می‌باشد.
با این حال، احتمال درد و تورم بیشتری به دنبال تزریق فیلرهای بینی دارای ضریب کششی بالاتر وجود دارد. همچنین، فرد زیباجو احساس طبیعی کم‌تری به دنبال تزریق فیلر بینی کلسیم هیدروکسی آپاتیت تجربه خواهد کرد.
ماندگاری نتایج از دیگر خصوصیات مهم نوع فیلر بینی به شمار می‌رود. به طور متوسط، ماندگاری فیلرهای هیالورونیک اسید 6 تا 12 ماه برآورد شده است. در حالی که ماندگاری فیلرهای کلسیم هیدروکسی آپاتیت 12 تا 18 ماه تخمین زده می‌شود.
ضمن تفاسیر فوق، تقریباً 80 درصد رینوپلاستی بینی بدون جراحی با فیلر هیالورونیک اسید انجام می‌گیرد.

تزریق فیلر بینی برای چه کسانی مناسب است؟

به طور کلی، تزریق فیلر بینی به افراد در راستای برطرف نمودن عیوب خفیف تا متوسط پیشنهاد می‌شود.

 • افرادی که تمایل به اصلاح فرم بینی دارند.
 • افرادی که تمایل به صاف‌تر و متقارن کردن بینی خود دارند.
 • افراد دارای افتادگی بینی که تمایل دارند سر بینی را بالاتر برده و لیفت کنند.
 • افراد دارای برآمدگی روی بینی که تمایل دارند ظاهری یکدست‌تر به بینی بدهند و قوز را تا حدودی برطرف نمایند.
 • افراد دارای بینی تخت که تمایل دارند برجستگی یا پل روی بینی خود ایجاد کنند.
 • افراد دارای بینی نامتناسب که تمایل به رفع برجستگی، فرورفتگی و هرگونه ناهمواری روی بینی دارند.
 • چه افرادی باید از انجام تزریق فیلر بینی اجتناب کنند؟

بهتر است افراد در دسته‌های ذیل از تزریق فیلر اجتناب نمایند:

 • بانوان باردار و شیرده
 • مبتلایان به بیماری سینوزیت
 • مبتلایان به بیماری‌های بافت همبند و بیماری‌های خونی
 • مصرف کنندگان داروهای ضد انعقاد خون
 • افراد دارای سابقه حساسیت به هیالورونیک اسید

ماندگاری فیلر بینی

ماندگاری نتایج حاصل از تزریق فیلر بینی هیالورونیک اسید معمولاً بین 6 تا 12 ماه تخمین زده شده است. ماندگاری اثرات حاصل از تزریق این نوع فیلر بینی بعضاً می‌تواند تا 18 ماه نیز به طول بیانجامد. با این حال، اسکن‌های MRI غالباً فیلر بینی را به صورت مواد سفید تا 8 سال پس از تزریق نشان می‌دهند.
در این میان، تعداد بالایی از زیباجویان بر این باورند که اثرات حاصل از تزریق فیلر معمولاً طی چندین ماه و بعضاً، پس از گذشت چندین هفته ناپدید می‌شود. این یک واقعیت است که فیلر بلافاصله پس از اولین تزریق ظاهری پایدارتر ارائه می‌دهد. پس از ته نشین شدن ژل تزریقی و ادغام شدن مواد در بافت‌ها، ممکن است اثر لیفت بینی کاهش یابد.
جراحان و متخصصان گوش و حلق و بینی اغلب استفاده و تزریق مکرر فیلر بینی را به زیباجویان توصیه نمی‌کنند. علیرغم ناپدید شدن اثر اولیه، اسکن MRI همچنان وجود فیلر را تایید می‌کند. بنابراین، استفاده و تزریق مکرر ممکن است باعث متراکم شدن ژل تزریقی در بینی شود.
در صورت آنکه زیباجو خواستار راه حل پایدار و دائمی باشد، عمل جراحی رینوپلاستی پیشنهاد می‌شود.

مزایای فیلر بینی

مزایای تزریق فیلر بینی شامل موارد ذیل می‌باشد:

 • بدون نیاز به بیهوشی عمومی
 • عمل سرپایی
 • روش درمانی کم تهاجمی
 • نتایج آنی و نسبتاً ایده آل
 • نیاز به دوره نقاهت کوتاه مدت
 • روند بهبودی سریع
 • برگشت پذیر با آنزیم هیالاز
 • هزینه پایین در مقایسه با عمل جراحی رینوپلاستی

عوارض فیلر بینی

عوارض تزریق فیلر بینی عبارتند از:

 • تزریق فیلر تغییرات اندک و جزئی به دنبال دارد.
 • فرآیند تزریق نه تنها چیزی از بینی حذف نمی‌کند، بلکه مواد تزریقی را اضافه می‌کند.
 • تزریق فیلر، بینی را باریک و کوتاه نمی‌کند.
 • اثرات حاصل از تزریق در راستای افزایش ارتفاع و لیفت کردن سر بینی نمود چندانی ندارد.
 • تزریق اختلالات و مشکلات تنفسی را برطرف نمی‌کند.
 • به ندرت، ممکن است باعث اختلال بینایی شود.

قیمت فیلر بینی

هزینه تزریق فیلر بینی می‌تواند بر اساس عوامل مختلفی اعم از نوع برند فیلر، دستمزد پزشک، شرایط کلینیک زیبایی و مقدار دوز تزریقی ژل متفاوت باشد. با این حال، هزینه فیلر بینی در مقایسه با عمل جراحی رینوپلاستی بسیار پایین‌تر است.

نکات مهم قبل از تزریق فیلر بینی

تزریق فیلر بینی نیازمند رعایت برخی نکات قبل از پروسه می‌باشد. ضروری است به مدت یک هفته قبل از تزریق هیچگونه داروی رقیق کننده خون نظیر آسپرین یا ایبوپروفن را مصرف ننمائید. مصرف اینگونه داروها احتمال تورم و کبودی پس از تزریق را افزایش خواهد داد.
علاوه بر این، نیاز است 2 تا 3 روز پیش از تزریق، مصرف نوشیدنی‌های الکلی را قطع و متوقف نمائید.
اطمینان حاصل نمائید که شب پیش از تزریق خواب کافی داشته باشید. مصرف یک وعده غذایی کوچک و هیدراتاسیون بدن از اهمیت زیادی برخوردار می‌باشد.
مهم است که صورتتان را پیش از پروسه تزریق فیلر بینی شست و شو بدهید. صورتتان باید تمیز و عاری از هرگونه آلودگی و مواد آرایشی باشد.

مراقبت‌های بعد از استفاده از فیلر بینی

دوره نقاهت پس از تزریق فیلر بینی طولانی نیست. بنابراین، زیباجویان پس از مدت کوتاهی قادرند فعالیت عادی روزمره خود را از سر بگیرند. با این حال، رعایت برخی نکات همچنان برای دستیابی به نتایج ایده آل ضروری است.
تا 24 ساعت پس از تزریق فیلر، ضرورت دارد از هرگونه فعالیت شدید و مصرف افراطی نوشیدنی‌های الکلی اجتناب نمائید. پس از تزریق، حداقل به مدت 48 ساعت نباید در محیط گرم اعم از اسپا یا سونا حضور یابید. از هرگونه اعمال فشار و لمس کردن بینی پرهیز نمائید. با این حال، شما می‌توانید پس از 12 ساعت آرایش کنید. ممکن است نیاز داشته باشید.

سوالات درباره فیلر بینی:

آیا فیلر بینی درد دارد؟

تزریق فیلر بینی درد زیادی به همراه ندارد. متخصص پیش از تزریق توصیه می‌کند که از کرم بی‌حس‌کننده استفاده کنید که خوشبختانه فیلرهای جدید حاوی مقداری بی‌حسی موضعی بوده و درد را بسیار کاهش می‌دهند که دیگر نیازی به استفاده از کرم بی حسی موضعی نیست.احتمال کبودی و تورم نیز وجود دارد. این درمان نیازی به بستری و استراحت ندارد.

این نوع تزریق چقدر امنیت دارد؟

فیلرهای که در بینی تزریق می‌شوند با محصولات زیست محیطی سازگاری بسیار بالا و زیادی دارند، به همین دلیل کاملا امن محسوب می‌شود زیرا کاملا طبیعی هستند و بعد از مدتی از بدن خارج می‌شوند.

چگونه فیلر بینی را از بین ببریم؟

اثرات ناشی از تزریق فیلر دائمی نیست و بعد از چند ماه از بین می‌رود. اما در صورتی که از نتیجه راضی نبوده و می‌خواهید فورا ژل از بین برود، برخی پزشکان با تزریق یک نوع آنزیم خاص اینکار را انجام می‌هند که کمی دردناک است. آنزیم مورد استفاده برای انحلال اسید هیالورونیک، هیالورونیداز نامیده می‌شود. اگر فیلر تزریق شده مبتنی بر اسید هیالورونیک نباشد، این آنزیم نمی تواند آن را تجزیه کند. به همین دلیل توصیه متخصصان این است، که کمی صبر کنید تا ژل خود به خود جذب شده و از بین برود.

5/5 - (1 امتیاز)
در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی راشا
فاطمه میلانی
فاطمه میلانی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *