مراقبت بعد از میکرونیدلینگ

مراقبت بعد از میکرونیدلینگ چه نکاتی دارد؟

میکرونیدلینگ شیوه ایست که با تحریک کلاژن سازی منجر به ترمیم پوست آسیب دیده شده و در نهایت ساختار آن را عوض می‌کند. در میکرونیدلینگ تعدادی سوزن بسیار ظریف و استریل با عمق و سرعت تعیین شده توسط پزشک متخصص براساس نوع پوست زیباجو تعیین شده و به طور همزمان وارد لایه دوم پوست فرد می‌شوند. در همین هنگام سیستم ایمنی بدن مراجعه کننده فعال شده و سبب افزایش انتشار و تولید رشته‌‌های کلاژن و الاستین و همچنین افزایش ضخامت لایه اول پوست می‌شود.
پس از اتمام جلسه درمانی، نکات مراقبت بعد از میکرونیدلینگ و رعایت آنان بسیار حائز اهمیت می‌باشند.
به دلیل آنکه در حین درمان با این روش، زخم هایی بر روی پوست ایجاد می‌شوند، لازم است که پس از عمل اقدامات مراقبتی خاصی را در برنامه زندگی خودتان قرار دهید و درباره آبرسانی، پاک کردن و بهبودی پوست خود حساس تر عمل کنید.

مراقبت بعد از میکرونیدلینگ

مراقبت بعد از میکرونیدلینگ
 • پاک کردن صورت:
  بهتر است تا 3 روز بعد از عمل، از یک پاک کننده خیلی ملایم همانند: ژل شستشو و آب ولرم برای شستوشوی صورت خود استفاده نمایید. بعد از شستشو با لطافت ناحیه را خشک کرده و سعی کنید دست‌های خود را نیز تمیز نگهدارید. حداقل تا 7 روز به هیچ وجه از برس‌های پاک کننده استفاده ننمایید.
 • آبرسانی صورت:
  احتمالا نواحی درمان شده بعد از عمل خشک تر می‌شود، پس حتما از هیالورونیک اسید برای آبرسانی و بازیابی تعادل پوست خود استفاده نمایید.
 • بهبودی:
  برای سرعت بخشیدن به بهبودی پوست حتما از سرم آنتی اکسیدان استفاده کنید. این سرم تسکین دهنده پوست و کم کننده حساسیت و سوزش پوست می‌باشد.
 • تحریک و احیا کردن:
  به منظور دستیابی به نتایج بهتر، از پپتیدهای تحریک کننده ساخت کلاژن استفاده کنید تا روند بازسازی و احیا سرعت یابد و تحریک محرک ایجاد شده توسط میکرونیدلینگ را به بالاترین حد ممکن برساند.
 • حفاظت از پوست در برابر آفتاب:
  واجب است که بعد از میکرونیدلینگ از ضدآفتاب بدون رنگ استفاده کنید و دست کم تا یک هفته این کار را مدام انجام دهید.

نکته مهم: حداقل تا 3 روز بعد از میکرونیدلینگ، هرگز از مواد آرایشی بر روی صورت خود استفاده نکنید.

آرایش بعد از میکرونیدلینگ

ضدآفتاب بعد از میکرونیدلینگ

چنین روش‌هایی برای درمان به ویژه درمان با میکرونیدلینگ، پوست شما را ضعیف‌تر می‌کند؛ اما خبر خوب این است که این ضعف دائمی نبوده و پس از بهبودی به حالت نرمال باز می‌گردد،؛ و این بار پوستتان حتی جوان تر و شاداب تر از قبل شده و از خطوط و چین و چروک های آن کاسته می‌شود. در نتیجه پس از انجام میکرونیدلینگ لازم است که از قرار گرفتن در معرض نور شدید آفتاب خودداری نمایید. یکی از بهترین و ضروری ترین روش‌ها به منظور حفاظت از پوست در مقابل نور مستقیم خورشید، استفاده از ضدآفتاب قبل از بیرون رفتن از خانه است.
بنابراین بعد از میکرونیدلینگ تا می‌توانید از نور خورشید دوری کنید و یا دست کم از ضدآفتاب‌های خوب و قوی استفاده کنید. این توصیه را مصمم رعایت کنید تا پوستی شاداب، جوان و زیبا داشته باشید.

شستن صورت بعد از میکرونیدلینگ

حداقل ۶ ساعت پس از بعد از اتمام جلسه میکرونیدلینگ می‌توانید صورت خود را بشویید؛ اما به دلیل اینکه صورتتان دارای زخم‌های کوچک است، صورت خود را با تمیزکننده‌های ملایم و آب خنک شستشو دهید.

شستن صورت بعد از میکرونیدلینگ لازم است که به آرامی انجام شود؛ مرحله خشک کردن صورت نیز باید بسیار آرام  و با لطافت باشد تا مجرای کوچک روی پوست تحریک نشود.

کبودی بعد از میکرونیدلینگ

برای برخی از مراجعین کبودی بعد از میکرونیدلینگ بسیار مرسوم است. استفاده از داروها و کرم‌های مخصوص می‌تواند این کبودی را برطرف کند و زمان بهبودی را سریع‌تر کند. در ادامه مطلب تلاش می‌کنیم که به صورت مختصر عوامل بهبود دهنده را بیان کنیم.

اگر پس از گذشت 2 روز از عمل میکرونیدلینگ پوست شما دچار کبودی، قرمزی یا خشکی بیش از حد شد، استفاده از تمامی داروها را متوقف کنید زیرا احتمالا پوست شما به یکی از آنها حساسیت دارد. در چنین مواقعی بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و داروی مناسب را از وی بخواهید.

قرمزی بعد از میکرونیدلینگ

قرمزی بعد از میکرونیدلینگ

برای اغلب مراجعین با توجه به نوع میکرونیدلینگ Microneedling آنها، مدت زمان قرمزی صورت حداکثر  ۱۲ الی ۷۲ ساعت طول می‌کشد تا رفع شود.
این  التهاب معمولا ۳ تا ۴ روز بعد از میکرو نیز ادامه دارد. دقت داشته باشید که در بسیاری از زیباجویان تا یک روز 2 دو روز بعد از عمل، رنگ صورتی کمرنگی در پوست ایجاد می‌شود که پوست را برای رسیدن به نتایج مطلوب و سرعت بخشیدن به بهبودی کامل، به خوبی هیدراته می‌کند.

مدت زمان طول کشیدن قرمزی بعد از میکرونیدلینگ به عوامل زیر وابسته است:

 • نوع میکرونیدلینگ
 • عمق میکرونیدلینگ
 • تعداد عبور سوزن از یک ناحیه
 • سوزن های عایق و غیر عایق
 • انرژی دستگاه نیدلینگ
 • دستگاه انرژی نیدلینگ مانند RF و بدون انرژی
 • مصرف PRP که باعث سرعت دادن به زمان بهبودی می شود
 • ویژگی‌های پوستی هر فرد، حساسیت پوستی، التهاب مویرگ ها و غیره
 • سرم‌های بعد از درمان، پپتیدهای مس، ویتامین C، کرم ضد آفتاب و غیره…

اگر قرمزی بعد از میکرونیدلینگ پس از گذشت چند روز همچنان بهبود نیافت، حتما با پزشک خود تماس بگیرید و او را در جریان بگذارید.

حین مراقبت بعد از میکرونیدلینگ چه زمانی باید نگران شویم؟

میکرونیدلینگ روش درمانی محبوب این روزاست که بسیار کم عوارض محسوب می‌شود. اما مانند هر روش درمانی، در برخی از موارد نادر امکان تشدید عوارض میکرونیدلینگ وجود دارد. علائم هشدار دهنده که احتمال دارد بعد از میکرونیدلینگ ایجاد شوند، عبارتند از:

 • تب بیش از ۳۸ درجه سانتیگراد
 • تهوع
 • کهیر
 • ترشح زرد یا سبز رنگ
 • خونریزی
 • سردرد

در شرایطی که مراکز نامعتبر از تجهیزاتی که به طور کامل استریل و ضدعفونی نشده‌اند استفاده کنند، ممکن است پس از میکرونیدلینگ پوست، عفونت و علائم شدید مختلفی ایجاد شود. بروز حساسیت به سوزن‌های مورد استفاده در میکرونیدلینگ پوست در مراکز غیربهداشتی نیز امکان‌پذیر و شایع است.

پرسش و پاسخ درباره مراقبت بعد از میکرونیدلینگ:

برای درمان خارش بعد از میکرونیدلینگ چه کار کنیم؟

می توانید برای رفع خارش، از کرم های ضد خارش مثل کرم های دکسپانتنول و یا قرص های آنتی‌هیستامین استفاده کرد.

چه زمان بعد از میکرونیدلینگ می‌توانیم راکوتان مصرف کنیم؟

مصرف قرص راکوتان از ۶ ماه قبل و تا ۴ ماه بعد از میکرونیدلینگ ممنوع است.

آیا می‌توان از ضد آفتاب های رنگی بعد از انجام میکرونیدلینگ استفاده نمود؟

خیر، بهتر است از ضدآفتاب های بی رنگ استفده کنید.

تا کی لازم است از کرم ترمیم کننده پوست صورت استفاده کنیم؟

تا وقتی که همچنان قرمزی و التهاب روی پوست صورت می‌باشد، لازم است که از کرم ترمیم کننده استفاده نمود.

5/5 - (4 امتیاز)
در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی راشا
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *