لیزر موهای زائد بدن

لیزر موهای زائد بدن + مراقبت ها

بیشتر افراد راجع به لیزر موهای زائد بدن شنیده اند برخی از افراد لیزر موهای زائد بدن را تایید می کنند و آن را قبول دارند و برخی از افراد نیز بر این باورند که لیزر موهای زائد بدن هیچ فایده ای ندارد. ما در ادامه  ی این مقاله می خواهیم شما را با لیزر موهای زائد بدن، چگونگی انجام آن و مزایا و عوارض آن آشنا کنیم. بسیاری از افراد به دلیل ترس از عوارض لیزر هیچ وقت این کار را انجام نمی دهند. ما می خواهیم شما را با هر آن چیزی که راجع به لیزر موهای زائد بدن می باشد آشنا کنیم تا همه ی ابهامات شما برطرف شود و بتوانید به راحتی تصمیم بگیرید که آیا این کار را انجام دهید یا خیر.

لیزر موهای زائد بدن چیست؟

خوب است بدانید که لیزر یک پرتوی نوری است که بسیار پر انرژی می باشد و ویژگی های فیزیکی خاصی را دارد. همانطور که می دانید لیزر ها در صنعت و پزشکی کاربرد زیادی دارند . در پزشکی از لیزر برای برای جراحی های مختلف استفاده می کنند و در صنعت نیز از لیزر برای حکاکی و برش کاری استفاده می کنند.
لیزر موهای زائد به گونه ای طراحی شده است که بدون اینکه بر روی قسمت های مختلف بدن اثر بگذارد باعث حذف  و از بین بردن موهای زائد بدن می شود.
لیزر بر روی فولیکول ها اثر می گذارد زمانی که لیزر موهای زائد بدن را از بین می برد باعث می شود پیاز مو داغ شود و فولیکول ها آسیب ببینند و زمانی که پیاز مو و فولیکول آسیب می بیند رشد موها برای همیشه متوقف می شوند.
گرمای لیزر فولیکول را از بین می برد اما باعث آسیب دیدن پوست نمی شود بنابراین نگران آسیب دیدن پوست خود نباشید زیرا لیزر به پوست آسیبی وارد نمی کند.
استفاده از این روش می تواند بین 70 تا 90 درصد از موهای زائد را از بین ببرد و حجم آن ها را کاهش می دهد به همین دلیل از نظر علمی گفته می شود که لیزر باعث کاهش دائمی موهای زائد بدن می شود و شما با انجام این کار می توانید برای همیشه از موهای زائد خود راحت شوید.

لیزر چگونه باعث رفع موهای زائد می شود؟

همانطور که گفتیم لیزر با از بین بردن فولیکول ها  باعث از بین بردن و کاهش موهای زائد بدن می شود و به بافت های اطراف پوست آسیبی وارد نمی کند  زیرا لیزر رنگدانه ها را مورد هدف قرار می گیرد و به خود مو کاری ندارد خوب است بدانید که هرچه تفاوت بین رنگ پوست و رنگ موی شما بیشتر باشد شما نتیجه ی بهتری خواهید گرفت. افرادی که پوست روشن و موهای تیره ای دارند کاندیدای مناسبی برای انجام لیزر موهای زائد بدن می باشند.

مراقبت های بعد از لیزر

مراقبت های بعد از لیزر

مراقبت های قبل از لیزر موهای زائد :

1-از گرم شدن پوست خود جلوگیری کنید:
همانطور که گفتیم لیزر باعث گرم شدن مو و فولیکول ها می شود و  ناحیه تحت درمان بعد از لیزر گرم تر از حالت عادی خود می شود بنابراین بعد از انجام لیزر موهای زائد بدن بهتر است از هر فعالیت و یا موقعیتی که باعث گرم تر شدن آن ناحیه می شود اجتناب کنید. هنگام انجام لیزر از روش های خنک سازی استفاده می کنند اما بعد از آن  شما باید مراقب باشید که ناحیه ی درمان در مکان و موقعیت گرم قرار نگیرد و پوستتان گرم تر نشود. فعالیت های ورزشی، سونا و جکوزی و … باعث گرم تر شدن پوست شما می شود بنابراین تا 48 ساعت از انجام این کارها جلوگیری کنید. اگر احساس کردید که پوستتان خیلی گرم و حساس شده است می توانید از کمپرس سرد استفاده کنید و آن را روی پوست خود قرار دهید اگر می خواهید از یخ استفاده کنید آن را به طور مستقیم بر روی  پوست خود قرار ندهید  سعی کنید یخ ها را داخل کیسه ای بریزید و سپس آن را روی پوست خود قرار دهید.
2- در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرید:
دستگاه های لیزر به گونه ای طراحی شده اند که از صدمه دیدن و گرم شدن رنگدانه های پوستی جلوگیری می کنند  به همین دلیل بعد از انجام لیزر موهای زائد بدن خود نباید در معرض مستقیم نور خورشید قرار بگیرید . نور خورشید دارای اشعه ی مضر فرابنفش می باشد و برخورد اشعه فرابنفش با پوست فرد خطرات زیادی را به دنبال دارد بنابراین تا جایی که می توانید هر قسمت از بدن خود را که لیزر کرده اید زیر لباس بپوشانید و برای قسمت هایی از بدن که پوشاندنشان سخت می باشد حتما از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.
توجه داشته باشید که تا یک ماه بعد از لیزر نمی توانید سولاریوم کنید و یا در معرض نور آفتاب قرار بگیرید.
اشعه ی سولاریوم و نور خورشید می توانند باعث تحریک ملاتونین شوند و لکه های تیره ای را بر روی پوست فرد ایجاد کنند.
3- برنزه نکنید:
بعد از انجام لیزر به هیچ عنوان پوست خود را برنزه نکنید زیرا انجام این کار اثرات لیزر درمانی شما را خنثی می کند و از بین می برد حتی استفاده از کرم ها و اسپری های مخصوص برنزه نیز برای پوست شما ضرر دارد و پوست شما به هیچ عنوان نباید برنزه باشد  اگر پوستتان برنزه باشد نمی توان جلسات لیزر درمانی را برای شما انجام داد و در صورت انجام دادن نیز  نتیجه ی خوبی را دریافت نمی کنید. زمانی که پوستتان را برنزه می کنید  رنگدانه های لایه ی پوست افزایش پیدا می کند و امکان آسیب دیدن و سوختن پوست وجود دارد و انجام این کار از جذب ملانین های پیاز مو جلوگیری می کند.
4- از محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده نکنید:
بسیاری از افراد بعد از لیزر موهای صورت خود علاقه دارند که آرایش کنند اما ما باید به این دسته از افراد بگوییم که آرایش کردن بعد از لیزر به پوست شما آسیب وارد می کند و ممکن است شما خودتان متوجه آسیب وارد شده به پوستتان نشوید. پوست شما بعد از لیزر باید توسط پزشک مورد بررسی قرار بگیرد و بعد از تایید پزشک می توانید از محصولات آرایشی استفاده کنید. توجه داشته باشید که هر محصول آرایشی برای پوست شما مناسب نمی باشد و ممکن است باعث تحریک پوستتان شود بنابراین در انتخاب محصولات آرایشی دقت کافی داشته باشید.
5-لباس های گشاد بپوشید:
بهتر است بعد از انجام لیزر از پوشیدن لباس های تنگ خودداری کنید زیرا پوشیدن این لباس ها باعث می شود شما اذیت شوید بنابراین تا جایی که می توانید از لباس های گشاد و راحت بعد از لیزر استفاده کنید تا احساس سوزش نداشته باشید.
6-آب فراوان بنوشید:
بعد از لیزر موهای زائد بدن خود سعی کنید تا جایی که می توانید آب بنوشید تا پوستتان دچار کم آبی نشود خوب است بدانید که کم آبی باعث کاهش اثرات لیزر بر روی پوست شما می شود. نوشیدن آب باعث رطوبت رسانی پوست می شود و در نتیجه شما می توانید نتایج خوبی از انجام لیزر دریافت کنید.
7-استفاده از ژل و یا لوسیون بعد از لیزر:

استفاده از ژل

برای همه ی افراد واجب است که بعد از لیزر موهای زائد بدن خود از لوسیون و یا ژل استفاده کنند استفاده از لوسیون و ژل برای رفع قرمزی و یا تورم پوست بعد از لیزر بسیار مناسب می باشد و شما می توانید هر زمان که نیاز داشتید از ژل استفاده کنید و آن را به ناحیه ی مورد نظر بمالید.

عوامل تاثیر گذار دیگر بر روی نتایج حاصل از لیزر

سطح هورمون:
خوب است بدانید که هورمون ها تاثیر زیادی بر روی از بین بردن موهای زائد دارند  زیرا  رشد موها تحت تاثیر هورمون ها می باشد و هر چقدر که سطح هورمون ها بالاتر باشد رشد مو سریع تر خواهد شد و شما دیرتر به نتیجه خواهید رسید. بنابراین قبل از انجام لیزر درمانی ابتدا آزمایش هورمونی بدهید و اگر مشکل هورمونی داشتید آن را برطرف کنید و سپس لیزر درمانی را آغاز کنید.
تناژ پوست و رنگ مو:
لیزر موهای زائد بدن برای افرادی که پوست روشن و موهای تیره ای دارند نتیجه ی فوق العاده ای دارد. اما این بدان معنا نیست که لیزر درمانی برای سایر افراد مناسب نمی باشد بلکه باید بدانید که این روش برای افرادی که رنگ پوستشان روشن است و موهای تیره ای دارند بهتر عمل می کند.
مصرف آنتی بیوتیک ها:
خوب است بدانید افرادی که آنتی بیوتیک مصرف می کنند باید بعد از متوقف کردن آن حدود ده روز صبر کنند تا اثر این دارو از بدن آن ها بیرون بیاد و سپس لیزر درمانی را آغاز کنند.

علت برگشت موهای زائد بعد از لیزر چیست؟

موارد منع لیزر موهای زائد

1-اگر باردار هستید حتما باید با پزشک مشورت کنید و  در صورت تایید پزشک می توانید لیزر درمانی را آغاز کنید.
2- اگر به بیماری های پوستی و یا غیر پوستی مبتلا شدید باید با پزشک مشورت کنید..
3- اگر در بیماری های قبلی شما تغییراتی ایجاد شد بدون مشورت پزشک نمی توانید لیزر درمانی را آغاز کنید.
4- اگر داروهای قبلی شما تغییر کرده باشد و داروی جدیدی جایگزین آن شده باشد باید با پزشک مشورت کنید و خودسرانه نمی توانید لیزر درمانی را انجام دهید.

مراقبت هایی که باید بعد از لیزر انجام داد؟

1-به مدت 24 ساعت از مواد شوینده در ناحیه ای که لیزر انجام داده اید استفاده نکنید.
2-بعد از گذشت یک روز استحمام را انجام دهید.
3-از کرم زینک و بتامتازون برای قسمت های مختلف بدن و از کرم زینک و مومتازون برای نواحی صورت خود استفاده کنید.
4- به مدت دو تا سه روز از رفتن به استخر و سونا و همچنین انجام فعالیت های ورزشی خودداری کنید.

نکات و مراقبت های قبل از انجام لیزر موهای زائد بدن

1-حدود 24 ساعت قبل از لیزر موهای خود را با ژیلت شیو کنید به طوری که هیچ ساقه ی مویی بر روی پوست شما باقی نماند و از بین برود.
2-موها حتما باید ضخیم و به رنگ تیره باشند و اگر شما این شرایط را نداشته باشید ممکن است دیر تر نتیجه بگیرید.
3-تا یک ماه قبل از لیزر درمانی موهای خود را با وکس، اپیلاسیون و روش های دیگر نباید اصلاح کنید.
4-تا یک ماه قبل از لیزر از داروهای لایه بردار به هیچ عنوان استفاده نکنید.
5- اگر می خواهید لیزر درمانی را انجام دهید و از آن نتیجه ی مطلوبی را دریافت کنید حدود یک ماه قبل از انجام لیزر از برنزه کردن پوست خود اجتناب کنید.

تعداد جلسات لازم برای لیزر کل بدن

برای بسیاری از افراد این سوال پیش می آید که چند جلسه طول می کشد تا لیزر کل بدن انجام شود ما در ادامه ی این  مقاله تعداد جلسات لازم برای لیزر کل بدن را به شما توضیح می دهیم.

تعداد جلسات لازم برای لیزر صورت

تعداد جلسات لازم برای لیزر صورت
 • لیزر موهای زائد صورت حداقل به 6 جلسه و حداکثر به 12 جلسه نیاز دارد.
 • برای لیزر لب فوقانی حداقل به 6 جلسه و حداکثر به 10 جلسه نیاز می باشد.
 • لیزر چانه به حداقل 6 جلسه و حداکثر 10 جلسه نیاز دارد.
 • برای لیزر صورت به حداقل 6 جلسه و حداکثر 10 جلسه نیاز می باشد.
 • لیزر زیر بغل به حداقل 6 جلسه و حداکثر 10 جلسه نیاز دارد.
 • برای لیزر شکم و کمر به حداقل 4 جلسه و حداکثر 10 جلسه نیاز می باشد.
 • لیزر جلو و پشت گردن به حداقل 6 جلسه و حداکثر 12 جلسه نیاز دارد.
 • برای لیزر سینه به حداقل 8 جلسه و حداکثر 12 جلسه نیاز می باشد.
 • لیزر بازوها به حداقل 8 جلسه و حداکثر 12 جلسه نیاز دارد.
 • برای لیزر کمر به حداقل 8 جلسه و حداکثر 12 جلسه نیاز می باشد.
 • لیزر ران به حداقل 6 جلسه و حداکثر 10 جلسه نیاز دارد.
 • برای لیزر بیکینی به حداقل 4 جلسه و حداکثر 10 جلسه نیاز می باشد.
 • برای لیزر ساق پا به حداقل 4 جلسه و حداکثر 10 جلسه نیاز می باشد.
 • برای لیزر مچ پا و دست ها به حداقل 4 جلسه و حداکثر 10 جلسه نیاز می باشد.
 • لیزر مچ پا
  تعداد جلسات لازم برای از بین بردن موهای بدن به حجم موهای افراد بستگی دارد و هر چقدر که حجم موها بیشتر باشد تعداد جلسات نیز بیشتر می شود و هر چقدر که موها کم پشت تر و کم حجم تر باشند تعداد جلسات لیزر برای از بین بردن موها کمتر می باشد بنابراین مهم ترین چیز برای تعداد جلسات لیزر به حجم موها بستگی دارد.

آیا لیزر موهای کرکی بدن ممکن است؟

لیزر موهای زائد برای چه نواحی انجام می شود؟

همانطور که می دانید در بسیاری از روش ها از جمله اپیلاسیون، وکس و… شما برای دسترسی به برخی از قسمت های بدن محدودیت دارید. اما در روش لیزر درمانی اینگونه نیست و شما می توانید هر قسمت از بدن خود را که می خواهید لیزر کنید.

لیزر موهای زائد بیکینی

یکی از قسمت های بدن که شما می توانید به راحتی در آن قسمت لیزر درمانی را انجام دهید ناحیه بیکینی می باشد این ناحیه دارای موهای ضخیم و رنگدانه های بیشتری نسبت به سایر نقاط بدن می باشد و به همین دلیل اکثر افراد تمایل دارند موهای این ناحیه را لیزر کنند. برخی از افراد بر این باورند که  لیزر ناحیه بیکینی باعث سرطان و یا نا باروری می شود اما باید به آن ها بگوییم که باورشان غلط می باشد و لیزر مورد تایید سازمان غذا و دارو می باشد و عوارض خاصی ندارد و به هیچ عنوان این مشکلات را ایجاد نمی کند و شما می توانید با خیال راحت لیزر این ناحیه را انجام دهید.
لیزر درمانی برای این ناحیه علاوه بر از بین بردن موهای زائد به روشن شدن ورفع تیرگی آن قسمت و کشاله ی ران کمک زیادی می کند بنابراین با انجام این روش تیرگی های آن ناحیه نیز از بین می رود و پوست شما روشن می شود.

لیزر موهای زائد زیر بغل

استفاده از این روش برای از بین بردن موهای زیر بغل بسیار پر طرفدار می باشد و افراد زیادی موهای زائد زیر بغل خود را لیزر می کنند. چون موهای زیر بغل زبر و ضخیم می باشد در لیزر درمانی نتیجه ی بسیار خوبی می دهد برخی از افراد بر این باورند که لیزر موهای زائد زیر بغل باعث سرطان غدد لنفاوی می شود اما همانطور که گفتیم همه ی این باور ها اشتباه می باشند و تا به حال هیچ نوع گزارشی راجع به این موضوع اعلام نشده است. خوب است بدانید که لیزر موهای زائد زیر بغل علاوه بر اینکه موهای زائد آن ناحیه را به خوبی از بین می برد به روشن شدن پوست آن قسمت نیز کمک زیادی می کند و بعد از انجام چند جلسه لیزر مشاهده خواهید کرد که رنگ پوستتان روشن شده است.

استفاده از لیزر برای از بین بردن موهای دست و پا

اگر موهای دست و پاهای شما کرکی باشد شما گزینه ی خوبی برای انجام لیزر نمی باشید و ممکن است خیلی دیر نتیجه بگیرید بنابراین افرادی که می خواهند لیزر موهای دست و پایشان را انجام دهند باید دارا موهای ضخیمی باشند که خیلی زود به نتیجه برسند.خوب است بدانید که لیزر موهای پاها نسبت به سایر قسمت ها بیشتر زمان می برد.

مراحل انجام لیزر موهای زائد

خوب است بدانید که مراحل انجام لیزر موهای زائد بدن حدود چند ماه زمان می برد. لیزر یک پرتوی نور تک رنگ می باشد که دارای انرژی زیادی می باشد. مراحل انجام لیزر موهای زائد بدن به این شکل است که این دستگاه برای اینکه پوست را مورد هدف قرار بگیرد طول موج نور را ساطع می کند و انرژی که از طریق طول موج نور به دست می آید به ملانین رنگدانه مو و پوست انتقال پیدا می کند.
برای از بین بردن موهای زائد و به دلیل اینکه به پوست فرد هیچ گونه آسیبی وارد نشود نور لیزر فقط سلول های بنیادی پوست را که همان فولیکول می باشند را  مورد هدف قرار می گیرند و در این صورت هیچ گونه آسیبی به پوست شما وارد نمی شود.
هنگامی که شما از این روش استفاده می کنید رنگدانه های ملانین انرژی را جذب می کنند و سپس آن را به ریشه ی مو انتقال می دهند. و این انتقال باعث از بین بردن ریشه ی مو می شود و در نتیجه شما از دست موهای زائد خود رهایی می یابید.

انواع دستگاه لیزر موهای زائد

1-دستگاه لیزر الکساندرایت:

این دستگاه ها نور را با طول موج 755 نانومتر ایجاد می کنند این دستگاه نیز همانند سایر دستگاه ها روی رنگدانه های پوست اثر می گذارد و طول موج آن اثر زیادی بر روی عمق پوست ندارد و بیشتر بر روی اپیدرم اثر می گذارد. خوب است بدانید که چون طول موج دستگاه لیزر الکساندرایت کم می باشد هنگام استفاده از این دستگاه ممکن است شما درد زیادی را تحمل کنید. در این صورت بر روی پوست شما پماد بی حسی می مالند. اثر گذاری استفاده از این دستگاه نسبت به سایر دستگاه ها بیشتر می باشد و به همین دلیل با حساسیت بیشتری از این دستگاه استفاده می کنند.

2- دستگاه لیزر دایود:

این دستگاه دارای طول موج بین 800 تا 808 نانومتر می باشد و به این روش باعث از بین بردن موهای زائد بدن می شود. طول موج این دستگاه نور را در کمترین زمان به پوست شما منتقل می کند و باعث آسیب دیدن پیاز و شاخه ی موهای زائد می شود. جالب است بدانید که هرچه طول موج نور بلند تر باشد شما نتیجه ی بهتری را دریافت خواهید کرد و افرادی که پوست های تیره دارند باید برای لیزر موهای زائد بدن آن ها از دستگاه هایی استفاده شود که دارای طول موج بلندتری می باشند.

3-دستگاه لیزر الکس دایود:

این دستگاه از ترکیب دو دستگاه دایود و الکساندرایت ساخته شده است که دارای طول موج 755 نانومتر و 808 نانومتر می باشد و به دلیل طول موج بالایی که دارد برای انواع پوست ها مناسب می باشد.

مزایای لیزر موهای زائد بدن عبارتند از:


1-استفاده از این روش برای از بین بردن موهای زائد بدن بسیار موثر می باشد و موهای زائد را به صورت طولانی مدت و یا دائم کاهش می دهد و یا از بین می برد و همچنین رشد موهای جدید خیلی کم می شود و کاهش پیدا می کند و شما را برای مدت طولانی از شر موهای زائد خلاص می کند.
2-با استفاده از این روش برای از بین بردن موهای زائد خود دیگر نیاز نیست که از روش های دیگری استفاده کنید.
3- لیزر موهای زائد برای قسمت های مختلف بدن از جمله زیر بغل، پاها شکم، گردن و … در مساحت های بسیار بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد و هیچ محدودیتی در این زمینه ندارد.
4- قبل از شروع انجام لیزر برای از بین بردن موهای زائد فرد متخصص ناحیه مورد نظر را با مواد بی حس کننده و یا کرم بی حس می کند و فرد درد خیلی کمی را احساس می کند که این درد قابل تحمل می باشد.
5- در استفاده از این روش جای هیچ گونه زخم و برشی بر روی پوست شما باقی نمی ماند زیرا در این روش فقط از تاباندن اشعه لیزر برای سوزاندن و از بین بردن موهای زائد استفاده می شود.
6- استفاده از این روش بسیار پر کاربرد می باشد و در یک پروسه درمان حدود 40 تا 60 درصد موهای زائد شما از بین می رود.
7- یکی از مزایای استفاده از لیزر برای از بین بردن موهای زائد بدن این است که می توان این روش را بر وی هر نوع پوستی و با هر رنگی انجام داد زیرا به دلیل پیشرفت تکنولوژِ دیگر هیچ محدودیتی برای افرادی که رنگ پوستشان تیره تر می باشد وجود ندارد.
8- روند انجام استفاده از این روش طولانی نمی باشد و به سرعت انجام می شود و برای فرد خستگی ایجاد نمی کند.
9- بعد از تمام شدن لیزر موهای زائد بدن نیازی نیست که فرد تحت درمان قرار بگیرد و بستری شود و بلافاصله بعد از انجام دادن لیزر فرد مرخص می شود و به راحتی می تواند فعالیت های روز مره خود را انجام دهد.
10- این روش بر خلاف استفاده از روش هایی همچون اپیلاسیون، وکس و … دائمی می باشد و موهای فرد را برای همیشه از بین می برد .
11- اسن روش از لحاظ اقتصادی نسبت به سایر روش ها به صرفه تر می باشد زیرا این روش دائمی می باشد و نیاز نیست که شما هر چند وقت یکبار آن را انجام دهید و بابتش هزینه بپردازید.
12- این روش باعث از بین بردن موهای زیر پوستی می شود و شما را برای همیشه از شر آن ها خلاص می کند.
عوارض لیزر موهای زائد کل بدن عبارتند از:
همانطور که گفتیم استفاده از این روش نسبت به سایر روش ها دارای عوارض کمتری می باشد و ما در ادامه به شایع ترین عوارض لیزر می پردازیم.

التهاب و قرمزی بعد از لیزر

التهاب و قرمزی بعد از لیزر

بعد از انجام لیزر موهای زائد بدن ممکن است شما دچار التهاب و قرمزی پوست شوید که این اتفاق طبیعی است و بعد از چند روز از بین می رود.
2- پوسته پوسته شدن:
اگر مراقبت های بعد از انجام لیزر را به درستی انجام ندهید ممکن است ناحیه ی تحت درمان پوسته پوسته شود و با استفاده از کرم های مرطوب کننده و … می توانید آن را از بین ببرید.

قیمت لیزر موهای زائد چقدر است؟

قیمت لیزر درمانی در کلینیک و مراکز درمانی مختلف با یکدیگر متفاوت می باشند زیرا قیمت لیزر به نوع دستگاه، تعداد جلسات و ناحیه ای که قرار است آن را لیزر کنید متغیر می باشد بنابراین نمی توان قیمت دقیقی را برای آن مشخص کرد.

برای اطلاع از تعرفه خدمات لیزر کلینیک زیبایی راشا مقاله هزینه لیزر موهای زائد را مطالعه کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی راشا
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *