ماندگاری بوتاکس

ماندگاری بوتاکس چگونه افزایش می‌یابد؟

بسیاری از افراد برای از بین بردن چین و چروک‌های صورت خود و برداندن جوانی به چهره خود تزریق بوتاکس را انجام می‌دهند.
بوتاکس جزو عمل‌های محبوب و مقرون‌به‌صرفه بوده و سال‌های زیادی است که در بسیاری از کلینیک‌های زیبایی داخل کشور انجام می‌شود. این عمل به صورت سرپایی و بدون نیاز به بیهوشی می‌باشد.

در کل، ماندگاری بوتاکس تا ۶ ماه بعد از درمان ادامه دارد. بوتاکس کاربردهای پزشکی نیز دارد، مانند درمان میگرن (Migraine) یا کاهش اسپاسم گردن. زمانی که برای اهداف پزشکی مورد استفاده قرار گرفته می‌شود، مدت زمان کوتاه تری اثر دارد و معمولاً ۲ الی ۳ ماه طول می‌کشد. محل و میزان تزریق بوتاکس، سن شما، الاستیسیته پوستتان، عمق چروک‌ها هم بر مدت زمان ماندگاری بوتاکس تاثیر می‌گذارد. برای انجام بوتاکس در کلینیک زیبایی راشا با شماره‌های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.

عوامل مؤثر در افزایش ماندگاری بوتاکس

استعمال دخانیات

یکی از راه‌های کاهش ماندگاری بوتاکس کشیدن و تزریق ژل دخانیاتی مثل سیگار است. همانطور که روی بسیاری از بخش‌های مختلف بدن تأثیر منفی می‌گذارد، بر روی پوست هم نتایج بسیار بدی خواهد گذاشت.

محافظت در برابر نور خورشید

قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید بدلیل وجود اشعه‌ی فرابنفش برای پوست بسیار مضر می‌باشد و ماندگاری بوتاکس را کاهش خواهد داد.
پس قبل از قرارگیری در برابر تابش نور خورشید، از ضد آفتاب مناسب پوست خود استفاده کرده و پوشش مناسب مثل عینک و کلاه لبه دار می‌تواند در کم کردن تاثیر مضر نور خورشید موثر باشد.

پرهیز از استرس و تنش‌های روانی

یکی از مهم‌ترین عوامل در افزایش ماندگاری بوتاکس، دوری از استرس و فشارهای روحی است.
اگر بعد از تزریق بوتاکس به لحاظ روحی آرامش خود را حفظ نکنید و برای تخلیه این تنش‌ها مرتب عضلات صورت خود را منقبض کنید، یا بر روی صورت خود دست بکشید، از ماندگاری بوتاکس شما کم خواهد شد.

ساختار صورت افراد

اینکه صورت فرد چقدر استخوانی و چقدر گوشتی باشد بر ماندگاری بوتاکس تاثیرگذار است. به طور معمول چین و چروک در افراد با صورت‌های چاق‌ بیش‌تر از افراد با چهره‌های استخوانی ایجاد خواهد شد.
بنابراین زمان ماندگاری بوتاکس نیز در این افراد کم‌تر خواهد بود.

روش زندگی روزمره

شاید باورش سخت باشد اما سبک زندگی نیز بر روی افزایش ماندگاری بوتاکس تاثیر می‌گذارد. عواملی مثل فعالیت‌های ورزشی سنگین یکی از راه‌های از بین رفتن بوتاکس می‌شود.
بسیاری از ورزشکاران بعد از انجام عمل بوتاکس متوجه از بین رفتن سریع آثار آن می‌شوند. دلیل این امر برند بد بوتاکس نیست، بلکه فعالیت بدنی بیش از حد ورزشکار است.
تغذیه مناسب، حفظ شادابی و نشاط پوست نیز به شما کمک خواهد کرد تا مدت زمان بیشتری از اثرات بوتاکس بهره‌مند شوید.

تزریق بوتاکس توسط پزشک متخصص

یکی از نکات اولیه و مهم در ماندگاری بوتاکس صورت مراجعه به یک کلینیک زیبایی و انجام بوتاکس توسط پزشک مجرب می‌باشد.
تزریق بوتاکس در آرایشگاه‌ها و مراکز غیر پزشکی، به دلیل ایجاد عوارض جبران ناپذیر و کاهش تاثیر بوتاکس به دلیل تزریق به روش نادرست بسیار اشتباه می‌باشد.

تمدید به موقع بوتاکس

یکی از عواملی که معمولا افراد آن را جدی نمی‌گیرند تمدید تزریق بوتاکس که بمرور زمان تاثیر بسیاری در ماندگار شدن اثر بوتاکس می‌شود.
زیرا تکرار تزریق بوتاکس به مرور زمان توانایی ماهیچه را کم می‌کند و تاثیر بوتاکس را به مدت طولانی‌تری حفظ می‌کند.
پس لازم است یک برنامه طولانی مدت داشته باشید تا ماندگاری بوتاکس را بیشتر حفظ کنید. پس لازم است که طبق برنامه تائین شده توسط پزشک برای تمدید بوتاکس خود اقدام کنید.

حجم چین و چروک‌های پوست

یکی دیگر از عوامل موثر بر ماندگاری بوتاکس، میزان چین و چروک‌های پوست می‌باشد. بوتاکس پیشانی بدلیل اینکه میزان چین و چروک در این ناحیه بسیار زیاد است با دقت زیادی انجام می‌شود، از این جهت، بهتر است پزشکی انتخاب کنید که تجربه کافی داشته باشد و به راحتی محل دقیق تزریق بوتاکس را تشخیص دهد.
تجرب پزشک به آن‌ها کمک خواهد کرد که خطوط طبیعی صورت را از چین و چروک‌های پوست تشخیص دهد. در کل چین و چروک‌ها به دو گروه دینامیک و استاتیک تقسیم می‌شوند.

چین و چروک‌های استاتیک آن دسته از خطوطی هستند که همیشه بر روی صورت آشکار هستند و حتی در مواقعی که عضلات صورت هیچ حرکتی نکنند نیز قابل مشاهده خواهد بود.
از بین بردن این نوع از چین و چروک‌ها با روش‌هایی غیر از بوتاکس نیز امکان‌پذیر می‌باشد. در مقابل، خطوط دینامیک تنها در مواقع خندیدن و اخم کردن آشکار می‌شوند و در حالت عادی هرگز قابل مشاهده نخواهند بود. معمولا، این خطوط با روش‌های ساده مثل بوتاکس قابل رفع هستند.

سن فرد تزریق کننده بوتاکس

بدون شک سن افراد نیز در میزان چین و چروک‌های صورت تاثیرگذار است فردی که در سنین میان‌سالی و پیری قرار دارد، باید در فاصله‌های کوتاه‌تری بوتاکس خود را تمدید کند.
زیرا افزایش سن باعث کاهش خاصیت انعطاف‌پذیری و ضعف عضلات خواهد شد. همچنین با افزایش سن چین و چروک‌ها به صورت طبیعی زیاد می‌شوند و بنابراین اثرات بوتاکس در مدت کوتاهی از بین می‌رود.

حالت چهره فرد

میزان ماندگاری بوتاکس بستگی زیادی به تغییر حالت‌ چهره افراد دارد. اگر زیاد اخم ‌کنید یا بخندید، باید زودتر از دیگر افراد اقدام به تمدید بوتاکس خط اخم یا لبخند خود بکنید.
همچنین افرادی که با چهره خود خیلی بازی می‌کنند و قبل از بروز احساسات از زبانشان می‌توان آن را در چهره‌شان خواند، خطوط عمیق‌تری در چهره آن‌ها پدید می‌آید و بنابراین زودتر به تمدید بوتاکس نیاز پیدا خواهند کرد.

مصرف سیگار و قلیان

نیکوتین موجود در سیگار و قلیان نیز به عضلات آسیب رسانده و آن‌ها را ضعیف خواهد کرد. بنابراین اگر سیگاری هستید و بعد از تزریق بوتاکس هم آن را ترک نکرده‌اید، نباید انتظار زیادی از ماندگاری

ژنتیک یا بیماری

اگر در ژنتیک خود مستعد چین و چروک باشید، تعداد دفعات بیشتری را باید صرف تمدید بوتاکس کنید. بدلیل اینکه بوتاکس نمی‌تواند با ویژگی‌های طبیعی بدن مبارزه کند.
همچنین اگر دارای بیماری خاصی باشید، داروهای مورد استفاده یا نوع بیماری می‌تواند باعث کم شدن ماندگاری بوتاکس برای شما شود.

تکنیک‌های افزایش ماندگاری بوتاکس

از ماساژ صورت خودداری کنید

همانطور که بیان کردیم حرکت عضلات صورت می‌تواند برای افزایش ماندگاری مفید باشد اما این به این معنا نیست که صورت خود را ماساژ دهید.
افراد باید در ۲۴ الی ۴۸ ساعت اول بعد از تزریق بوتاکس (botox injection) از مالیدن صورت، ورزش کردن یا مصرف محصولات آرایشی قوی پرهیز کنید. ماساژ دادن یا لایه برداری صورت، ورزش کردن و مصرف محصولات قوی باعث انتشار دارو به نواحی نامناسبی از صورت می‌شود.
انجام اینکارها می‌تواند به فلج شدن صورت، افتادگی پلک بعد از بوتاکس یا بروز دیگر عوارض بوتاکس منجر شود.

حرکت عضلات ناحیه تزریق شده

حرکت دادن نواحی که در آن بوتاکس تزریق شده است به توزیع برابر دارو کمک کرده و ماندگاری بوتاکس (Durability of Botox) را افزایش می‌دهد. برای انجام اینکار می‌توانید حرکاتی را به کمک در آوردن شکلک‌های مختلف انجام داد.
بعد از تاثیر گذاری بوتاکس، حالات مختلف صورت تاثیر چندانی بر پوست فرد نخواهند گذاشت.

عوامل موثر در جلوگیری از ایجاد چین و چروک جدید

استفاده از کرم ضد آفتاب

یکی از راهکارهای جلوگیری از ایجاد چین و چروک استفاده از کرم ضد افتاب مناسب با پوست خود با حداقل اس پی اف ۳۰ در صد است زمانی که در مورد استفاده کردن از ضد آفتاب صحبت می‌کنیم منظورمان فقط صورت نیست و باید برای دستان خود نیز استفاده کنید.
اشعه UV خورشید می تواند باعث آسیب و افزایش سن پوست شما شود. بنابراین محدود کردن مواجهه با نور خورشید از ایجاد چروک های جدید جلوگیری می کند.

مصرف آب بسیار

یکی از فاکتورهایی که به صاف موندن پوست شما کمک خواهد کرد مصرف آب فراوان است آب باعث می‌شود پوست شما سالم بماند پس هر روز به مقدار کافی آب بنوشید.
آب به هضم، گردش و کارکرد طبیعی سلول کمک می‌کند. بهتر است هر روز حداقل  ۸ لیوان آب مصرف کنید.

مرطوب کننده مناسب پوست

بهتر است هر روز از یک مرطوب کننده مناسب با پوست خود استفاده کنید. شما می‌توانید از پزشک یا متخصص پوست برای استفاده از مرطوب کننده با کیفیت خوب سوال کنید.

رعایت رژیم غذایی سالم

رعایت غذای سالم و برخورداری از رژیم غذایی مناسب می‌تواند روی پوست شما تاثیر بسزایی بگذارد. از پزشک خود یا متخصص تغذیه برای توصیه‌های رژیم غذایی سالم سوال کنید.

مراقبت‌های بعد از بوتاکس برای افزایش ماندگاری

 • حداقل تا یک روز پس از تزریق از انجام ورزش‌های سنگین یا هر فعالیتی که باعث تعریق می‌شود خودداری کنید.
 • حداقل ۲ الی ۴ ساعت پس از تزریق محل آن را لمس نکنید و فشار ندهید.
 • حداقل تا ۲۴ ساعت پس از تزریق بوتاکس سر خود را خم نکنید و دولا نشوید.
 • نه تنها ورزش، بلکه انجام هر فعالیت یا قرار گرفتن در هر موقعیتی که باعث افزایش ضربان قلب و تغییر در گردش خون شود ممنوع می‌باشد.
 • حداقل تا ۴ ساعت پس از تزریق از دراز کشیدن پرهیز کنید و سرتان را در وضعیت مستقیم قرار دهید.
 • مصرف داروها و مواد غذایی رقیق‌کننده خون مثل ویتامین E، امگا 3، آسپرین و چای سبز پس از تزریق ممنوع است.
 • ۱ الی ۲ روز پس از تزریق به سراغ استخر، سونا و حمام‌های ترکی نروید. این مکان‌ها احتمال بروز عفونت در ناحیه تزریق را افزایش خواهند داد.
 • حداقل تا ۲۴ ساعت پس از تزریق بوتاکس از شستشوی موهای خود خودداری کنید. همچنین شستشوی صورت نیز ۴ الی ۵ ساعت بعد از تزریق ممنوع است. بعد از این مدت دقت کنید که محل تزریق را فشار یا ماساژ ندهید.
 • پوشیدن کلاه‌ها و لباس‌هایی که روی پیشانی و محل تزریق را پوش دهد ممنوع است؛ این لباس‌ها به ناحیه تزریق فشار وارد کرده و باعث تعریق آن می‌شوند. این موضوع ممکن است منجر به حرکت ماده بوتاکس شده و ایجاد ناهنجاری در ناحیه تزریق شود.
 • حداقل تا ۲۴ ساعت پس از تزریق بوتاکس از مصرف الکل خودداری کنید.
 • حداقل تا ۲۴ ساعت پس از تزریق از انجام فعالیت‌هایی که بدن در حالت برعکس قرار می‌گیرد مثل تمرینات یوگا و… خودداری کنید.

بوتاکس چیست؟

درواقع بوتاکس همان سمی است که برای ماندگاری کنسروها بکار برده می‌‌شود. این سم باکتری کلستریدیوم بوتولینم است و استفاده بیش از حد آن موجب فلج شدن عضلات و در نتیجه مرگ آن می‌شود.
البته، مقداری که از طریق تزریق بوتاکس وارد پوست می‌شود بسیار کم بوده و هیچ خطری انسان را تهدید نمی‌کند و تنها خاصیت درمانی دارد.

معمولا، تنها چند سی‌سی از این سم وارد پوست شده که هدف آن فلج کردن عضلات پوست است؛ به گونه‌ای که پزشک پس از فلج شدن پوست آن‌ها را حرکت می‌دهد تا چین و چروک آن از بین برود.
تزریق بوتاکس از جمله روش‌های کم‌تهاجمی جوانسازی پوست است و نیازی به طی کردن دوران نقاهت و بیهوشی ندارد.
بوتاکس به عنوان روشی ایمن و موثر برای از بین بردن خطوط کم عمق و همچنین چین و چروک‌های اطراف چشم بیشترین کاربرد را دارد.

پرسش و پاسخ در مورد ماندگاری بوتاکس

آیا تزریق بوتاکس دردناک است؟

درد حاصل از تزریق بوتاکس بسیار جزئی است و ناشی از ورود سوزن بسیار نازک به پوست می باشد و نه بیشتر به طور کلی ۳ الی ۷ روز طول خواهد کشید تا اثر بوتاکس به طور کامل بروی نواحی تزریق شده پدیدار شود. البته این مدت در افراد می توانند متفاوت باشد و تا مدت ۲ هفته طول بکشد. ممکن است بعد از ۲ هفته که اثر گذاری بوتاکس بروی نواحی تزریق مشخص شد، در برخی نواحی نیاز به ترمیم تزریق باشد.

چه کسانی نباید تزریق بوتاکس انجام دهند؟

افراد زیر ۱۸ سال‌، بیمارانی که حامله هستند، خانم‌هایی که در دوران شیردهی هستند، افرادی که اختلالات کلیوی یا بیماری عصبی دارند نباید از بوتاکس استفاده کنند. از آنجایی که تزریق بوتاکس برای همه چین و چروک و خطوط ایجاد شده بر روی پوست موثر نمی‌باشد، ابتدا باید با پزشک متخصص خود مشورت کنید شاید درمان دیگری مناسب شرایط پوست شما پیشنهاد دهد.

Rate this post
در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی راشا
نهال محمودی
نهال محمودی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *