افتادگی پلک بعد از بوتاکس

افتادگی پلک بعد از بوتاکس چه علتی دارد؟

فهرست محتوا نمایش

یکی از پرطرفدارترین روش‌های زیبایی و جوان‌سازی صورت تزریق بوتاکس می‌باشد. تزریق بوتاکس روشی غیر تهاجمی بوده و عوارض جانبی خطرناک و آزاردهنده‌ای به همراه ندارد و شما می‌توانید به نتیجه ایده‌آل خود برسید.
اما گاهی انجام تزریق توسط فرد غیر متخصص باعث بوجود آمدن عوارضی مانند افتادگی پلک بعد از بوتاکس می‌شود که ظاهری ناخوشایند برای فرد ایجاد می‌کند.

افتادگی پلک یا پتوز پلک خود به خود پس از مدت یک هفته بهبود می‌یابد. هرچند تزریق صحیح بوتاکس می‌تواند احتمال بروز پتوز پلک را کم کند اما حتی با رعایت اصول تزریق بوتاکس نیز ممکن است افتادگی پلک در اثر تزریق بوتاکس اتفاق بیفتند.
در این مقاله علت افتادگی پلک بعد از بوتاکس را به طور کامل توضیح داده‌ایم.

علت افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس

 • پراکنده شدن قسمتی از بوتاکس در ماهیچه‌های بالایی پلک و در نتیجه افتادگی پلک به دلیل ایجاد حالت فلجی در عضله‌های پلک
 • تزریق بوتاکس توسط پزشک غیر متخصص که سبب تزریق از نواحی نادرست می‌شود و افتادگی پلک رخ می‌دهد.
 • خطا در عمق نفوذ سوزن برای تزریق می‌تواند عضله‌های بیشتری را درگیر کند و در نتیجه شخص دچار افتادگی پلک شود.
 • در صورتیکه تزریق مواد بوتاکس در مراکز غیرمعتبر و غیر استاندارد انجام شود
 • عدم توجه زیباجو به توصیه‌ها و نکات مراقبتی بعد از تزریق بوتاکس
 • پخش شدن بوتاکس به سمت عضلات پیشانی
 • وارد شدن ضربه، فشار و ماساژ دادن محل تزریق پس از بوتاکس
 • هنگامی که بوتاکس به سمت یک یا دو ناحیه‌اى خاص منتقل شود، باعث افتادگى پلک شده که اصطلاحا به آن پتوز گفته مى‌شود.

چه عواملی احتمال افتادگی پلک بعد از بوتاکس را کاهش می‌دهد؟

 • تزریق درست بوتاکس در محل مناسب توسط پزشک متخصص زیبایی
 • داشتن داشن کافی پزشک متخصص برای در نظر گیری عمق تزریق
 • استفاده از برندهای معتبر، مورد اطمینان و دارای مجوز از وزارت بهداشت و درمان
 • رعایت مراقبت‌های بعد از بوتاکس مثل خم نکردن سر و یا عدم استفاده از موبایل، نخوابیدن و دراز نکشیدن پس از تزریق بوتاکس، بلند نکردن اجسام سنگین به مدت یک روز، حمام نکردن حداقل تا ۲۴ ساعت، ماساژ و مالش ندادن محل تزریق، عدم ورزش سنگین

تزریق بوتاکس در چند مرحله انجام می‌شود؟

 • معاینه پوست فرد و تعیین عمق چین و چروک
 • تعیین محل مناسب برای تزریق بوتاکس برای بدست آوردن نتیجه بهتر
 • تشخیص مقدار دوز لازم برای تزریق با توجه به هدف زیبایی و انتظارات زیباجو از تزریق
 • و در نهایت تزریق بوتاکس در نقاط مورد نظر

علائم بروز افتادگی پلک بعد از بوتاکس

سنگینی چشم

احساس سنگین در پلک‌ها می‌تواند از علائم افتادگی پلک بعد از بوتاکس باشد و امکان دارد در طول روز بدتر شود.

چشم تنبل

درواقع عدم توانایی شما در باز کردن کامل چشم را اصطلاحا چشم تنبل می‌نامند. اگر افتادگی شدید باشد، می تواند بینایی شما را تحت تأثیر قرار دهد.

کاهش توانایی در انجام کارهای روزانه

در انجام کارهای روزمره مشکل پیدا می‌کنید. ممکن است برای انجام کارهایی مثل آرایش چشم خود دچار مشکل شوید.

افتادگی پلک بعد از بوتاکس چقدر دوام دارد؟

باید توجه داشته باشید که اکثر پلک‌های افتاده بعد از چهار الی شش هفته خود به خود از بین خواهد رفت. اما در طول درمان تمام مدت یکی از چشمان خود نیمه بسته خواهد ماند و در موارد نادر، پلک افتاده حتی امکان دارد بیش از شش هفته ماندگاری داشته باشد.
مدت زمانی که پتوز شما دوام می‌آورد به این بستگی دارد که حرکت سم بوتولینوم در مرحله اول چگونه بوده و در واقع چه مقدار از آن در تماس با عضلات کف لپتور شما واقع شده است.

آیا افتادگی پلک بعد از بوتاکس خطرناک است؟

بوتاکس ماده‌ای می‌باشد که موجب از کار افتادن عضلات مختلف می‌شود و بسیاری از زیباجویان نگران آن هستند که در صورتی که تزریق بوتاکس موجب افتادگی پلک شد، تا چه حد می‌تواند خطرناک باشد.
افتادگی پلک‌ها سبب ایجاد ظاهری ناخوشایند برای فرد می‌شود که ممکن است تا چندین هفته ادامه داشته باشد.

اما با گذشت زمان اثر Botox injection  از بین می‌رود و مشکلی را برای فرد به وجود نمی‌آورد. تزریق بوتاکس در صورتی که به شیوه‌ای نادرست صورت گیرد می‌تواند خطرناک باشد زیرا بر اعصاب این ناحیه نیز فشار وارد خواهد کرد.
به همین دلیل لازم است که فرد قبل از اقدام به تزریق بوتاکس حتما در مورد پزشک متخصص اطلاعات لازم را کسب کند.

راه‌های درمان افتادگی پلک بعد از بوتاکس

قطره چشمی بریمونیدین

یک درمان مناسب برای از بین بردن افتادگی پلک بعد از بوتاکس تجویز قطره چشمی بریمونیدین است و همچنین می‌توان برای حفظ سلامت عمومی بیمار در این دوره از قرص مستینون با دوز کم به صورت کوتاه مدت استفاده کرد.
این قطره باعث می‌شود که عضله بالابرنده پلک به نام عضله مولر منقبض شود و به سرعت پلک بالایی را حدود ۱ الی ۳ میلی‌متر بالاتر ببرد.

روش استفاده از قطره چشمی بریمونیدین

این قطره چشمی باید روزی سه بار هر بار یک یا دو قطره در چشمی که دچار افتادگی پلک شده است ریخته شود و از آن برای درمان آب سیاه (گلوکوم) و سندرم هورنر که در آن پلک بیمار دچار افتادگی است نیز استفاده می‌شود.
این قطره و یا قرص موجب کم شدن افتادگی و راحتی بیمار می‌شود. در هر صورت افتادگی پلک در تزریق بوتاکس موقتی است و بدون مصرف دارو نیز خود به خود در طی چند هفته از بین می‌رود.

عوارض قطره چشمی بریمونیدین

از عوارض احتمالی مصرف قطره چشمی بریمونیدین خشکی چشم، دهان و یا بینی می‌باشد. در صورت بروز عوارض شدید مثل واکنش آلرژیک شدید ( کهیر، اشکال در تنفس، احساس فشار در قفسه سینه و تورم دهان، لب‌ها یا زبان )، تاری دید و سرگیجه، خواب آلودگی، قرمزی /درد یا خارش چشم، احساس جسم خارجی در چشم، تورم پلک‌ها و اشک ریزش پزشک خود را مطلع سازید.

قطره نفازولین برای افتادگی پلک بعد از بوتاکس

قطره نفازولین با منقبض کردن عضلات چشم، پلک بالایی را بالاتر می‌یرد. در مورد استفاده از قطره نفازولین برای افتادگی پلک ملاحظات زیادی وجود دارد. پزشکان، استفاده مداوم برای بیشتر از 1 هفته از قطره های آنتی هیستامین مثل نفازولین را منع کرده‌اند.
زیرا استفاده طولانی مدت از این قطره‌ها باعث قرمز شدن چشم خواهد شد. همچنین استفاده مداوم از نفازولین باعث عادت چشم به این قطره و از بین رفتن اثر بخشی برای چشم می‌شود.

قطره فنیل افرین برای افتادگی پلک بعد از بوتاکس

یکی دیگر از درمان‌های افتادگی پلک بعد از بوتاکس، قطره فنیل افرین هیدروکلراید 2.5 درصد می‌باشد که باید زیر پلک بالایی در هنگام نگاه کردن بیمار به سمت بالا انجام شود. در صورت اثر کردن این دارو، پلک به اندازه 3 میلیمتر به بالا برده خواهد شد.

آیا کوچک شدن چشم بعد از بوتاکس قطعی است؟

کوچک شپن چشم و افتادگی پلک بعد از بوتاکس برای همه افراد اتفاق نمی‌افتد. بلکه همانطور که ذکر شد در صورت تزریق اشتباه امکان دارد این عارضه اتفاق بیفتد.
هنگامی که مشکل افتادگی پلک بعد از بوتاکس به وجود می‌آید، دلیل آن معمولا تزریق این ماده سمی در عمقی کم از عضله پیشانی است که باعث متمایل شدن پیشانی این افراد به سمت پایین می‌شود.

افتاگی پلک بعد از بوتاکس، طی ۳ هفته درمان می‌شود؟

افتادگی پلک بعد از بوتاکس امکان دارد پس از تزریق خطوط اخم بوتاکس رخ دهد. با اینکه قطره چشم افتادگی پلک را تا حدودی بهبود می‌بخشد، ممکن است آن را کاملا اطلاح نکند.
هنگامی که اثرات بوتاکس از بین رفت، که به طور متوسط ​​۳ الی ۴ ماه برای اکثر زیباجویان می‌باشد، افتادگی پلک نیز به طور کامل از بین خواهد رفت.

زمان مناسب درمان افتادگی پلک بعد از بوتاکس

 • در صورت ایجاد ناگهانی افتادگی پلک بعد از بوتاکس پس از چند روز یا چند ساعت.
 • اگر افتادگی پلک شما همراه با دوبینی، ضعف عضلات صورت، ضعف بازوها یا پاها، مشکلات گفتار یا بلع یا سردرد شدید بود.
 • در صورت بروز علائم عفونت چشم مثل درد و قرمزی چشم، تب، برآمدگی چشم یا دشواری در تکان دادن چشم

بهترین برند بوتاکس موثر برای جلوگیری از افتادگی پلک بعد از بوتاکس

برند بوتاکس تزریقی در عدم افتادگی پلک بعد از بوتاکس مهم است. بطور مثال دیسپورت یک مارک بسیار مرغوب و گران قیمت می‌باشد، اما امکان دارد برای فردی که مستعد افتادگی پلک هست مناسب نباشد.
قدرت پخش شوندگی بوتاکس دیسپورت در مقایسه با بوتاکس مصپورت بیشتر است. گزارشاتی در مورد ایجاد افتادگی پلک ناشی از تزریق دیسپورت در نواحی بین ابروها و پیشانی منتشر شده است.
بنابراین، اگه در صورت داشتن افتادگی پلک، حتما درباره‌ی برند بوتاکس با پزشک خود مشورت کنید.

پرسش و پاسخ در مورد افتادگی پلک بعد از بوتاکس

اهمیت استفاده از برند های معروف و شناخته شده برای تزریق بوتاکس چقدر است ؟

برای جلوگیری از این افتادگی پلک بعد از بوتاکس لازم است تا قبل از اقدام برای تزریق از پزشک متخصص خود در خصوص نوع برند مواد تزریق شونده مشاوره ای بگیرید. می‌دانیم که مواد بوتاکس در برند های مختلفی در بازار وجود دارند که کیفیت بالای این مواد می‌تواند خطرات و عوارض جانبی مرتبط به این کار را در حد چشمگیری کاهش دهد.

زمان از بین رفتن افتادگی پلک به چه عواملی بستگی دارد ؟

میزان حرکت کردم مواد بوتاکس به قسمت های که مد نظر ما نبوده است عاملی مهم در تعیین زمان از بین رفتن این افتادگی ها می‌باشد. می‌توان گفت هر چه میزان انتقال این مواد بیشتر باشد برای از بین رفتن آن ها مدت زمان بیشتری نیز نیاز خواهد بود.

آیا افتادگی پلک پس از بوتاکس خطرناک است ؟

همانطور که گفته شد این افتادگی ها یکی از عوارض جانبی تزریق بوتاکس می‌باشد ولی خوشبختانه این عارضه خطرناک نخواهد بود و پس از گذشت مدت زمانی خاص از بین خواهد رفت.

درمان خانگی افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس چگونه است؟

هیچ درمان خانگی برای افتادگی پلک وجود ندارد و عمل به توصیه‌های دیگران، ممکن است صدمات جبران ناپذیری برای شما به همراه داشته باشد. تجویز داروها تنها باید توسط پزشک متخصص و مجرب و بعد از معاینات اولیه صورت گیرد. بهترین راه درمان افتادگی پلک و درمان افتادگی ابرو، صبر کردن است تا مدت زمان ماندگاری بوتاکس تمام شود.

بوتاکس چیست؟

از نظر علمی BOTOX Cosmetic یک پروتئین خالص است که از باکتری بوتولینیوم ساخته شده است. در هر روش درمانی، این سموم بسیار خالص از طریق یک سری تزریق کوچک در مناطقی از پوست که چین و چروک و سایر علائم پیری دارند، تجویز خواهند شد. آن ها در کاهش سرعت عضلات که به طور مداوم منقبض می شوند بسیار موثر هستند، در نتیجه خطوط افقی پیشانی، خطوط اخم عمودی، خطوط پنجه کلاغی و سایر چین و چروک ها را به طور موقت کم کرده و از بین می برند.

Rate this post
در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی راشا
نهال محمودی
نهال محمودی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *