مراقبت‌های بعد از تزریق ژل لب

اصلی‌ترین نکات مراقبت‌های بعد از تزریق ژل لب

ژل لب یکی از محبوب‌ترین درمان‌های زیبایی است. از فیلرهای پوستی در لب می‌توان برای برگرداندن حجم از دست رفته در لب افراد مسن و همچنین به منظور افزایش حجم و بهبود لب‌های زیباجویان استفاده کرد.
روش‌های اساسی مختلفی وجود دارد که از تزریق فیلرهای پوستی برای مدل‌سازی خطوط صورت و حجم دادن و پر کردن چین و چروک‌های مختلف استفاده می‌شود.

اهداف ژل لب بر اساس ویژگی‌های طبیعی لب‌های هر شخص متفاوت خواهد بود. برای اینکار پزشک با تجربه‌ای را انتخاب کنید که نسبت‌ها، شکل‌ها و روندهای ایده‌آل لب را درک کند و طرح مناسبی را برای شما بسازد.
در ادامه در مورد مراقبت‌های بعد از تزریق ژل لب (Care after lip gel injection) صحبت خواهیم کرد این مطلب را از دست ندهید. برای تزریق بوتاکس در کلینیک زیبایی راشا با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.

ژل لب چیست؟

فیلرهای لب بر پایه‌ی هیالورونیک اسید می‌باشد. که طی چند سال گذشته به عوامل تقویت‌کننده و پرکننده بافت نرم بخصوص لب تبدیل شده‌اند.
محصولات ژل با انواع برندهای مختلف با کاربردهای گوناگون برای استفاده‌ی بیماران بدون عمل جراحی مورد استفاده قرار می‌گیرند. پرکننده‌های هیالورونیک اسید معمولاً نرم و ساختاری ژل مانند دارند که در انواع مدل تزریق ژل لب بکار برده می‌شود.

نتایج حاصل از تزریق ژل لب و ماندگاری آن‌ موقت است و بستگی به برند استفاده شده ژل و ناحیه‌ی مورد نظر برای تزریق می‌تواند اثر بخشی طولانی‌تری داشته باشد اما معمولا مدت ماندگاری آن ۶ الی ۱۲ ماه یا در برخی موارد ۱۸ ماه است. ژل در بدن با فرایندی طبیعی جذب می‌شوند.

اکثر پرکننده‌های هیالورونیک اسید با درصدی از لیدوکائین ترکیب شده‌اند که در به حداقل رساندن درد در حین و پس از درمان، نقش زیادی دارند.
توجه داشته باشید که از فیلر علاوه بر لب‌ها برای حجم دادن گونه‌ها، چانه و ریمدلینگ زاویه فک، رفع چین‌ و‌ چروک‌های عمیق خط خنده و همچنین از بین بردن گودی اطراف چشم استفاده می‌شود.

مراقبت‌های بعد از تزریق ژل لب

 • احتمال تورم در لب‌ها بعد از تزریق ژل لب بالا است. همچنین امکان دارد در محل‌های تزریق مقداری قرمزی یا کبودی بوجود بیاید که طبیعی است. اکثر عوارض جانبی جزئی می‌باشند و افراد می‌توانند بلافاصله پس از انجام تزریق به فعالیت‌های روزمره خود برگردند.
 • پس از انجام تزریق ژ‌ل سیگار کشیدن ممنوع می‌باشد زیرا خطر ابتلا به عفونت (Infection) را افزایش می‌دهد، بنابراین بهتر است که بلافاصله بعد از تزریق ژل لب سیگار نکشید و در معرض دود سیگار نیز قرار نگیرید.
 • برای کمک به بهبود سریع‌تر کبودی، تورم و درد بلافاصله بعد از تزریق می‌توانید از کیسه یخ یا یک مکعب یخ پوشیده شده از پارچه یخ را روی لب‌های خود قرار دهید.
 • حداقل تا ۲۴ الی ۴۸ ساعت پس از تزریق ژل لب و یا سایر مواد پرکننده پوستی، انجام ورزش‌های سنگین ممنوع است. افزایش فشار خون و ضربان قلب موجب افزایش تورم و کبودی در محل تزریق می‌شود.
 • حداقل تا یک هفته قبل و بعد از تزریق ژ‌ل لب از الکل استفاده نکنید زیرا الکل عامل رقیق کننده خون می‌باشد و التهاب شده و کبودی را افزایش می‌دهد حداقل به مدت ۲۴ ساعت بعد از تزریق ژل لب از مصرف آن خودداری کنید.
 • بنا به ناحیه تزریق ژل، مدتی پس از جلسه درمان، فرد باید پوشش درست درمان را رعایت کند. به عنوان مثال، در تزریق ژل به سینه، برای اینکه ژل به خوبی در ناحیه درمان مستقر شود، بیمار مدتی بعد از تزریق، باید از گن‌های فشرده یا سوتین‌های ورزشی استفاده کند یا پس از تزریق ژل به باسن، از پوشیدن شلوارهای تنگ دوری کند. پوشیدن شلوار و شلوارک های تنگ سبب تمرکز ژل در یک نقطه و به هم ریختن فرم باسن خواهد شد.
 • حداقل تا یک هفته پس از تزریق ژل لب نوشیدن آب فراوان و هیدراته کردن بدن توصیه می‌شود.
 • استفاده از میوه‌ها و سبزیجات مرطوب کننده به مقدار فراوان توصیه می‌شود و سعی کنید از سدیم اضافی که باعث بدتر شدن تورم می‌شود پرهیز کنید.
 • حداقل تا ۴۸ ساعت بعد از تزریق ژل در محیط‌هایی با دمای بالا مثل حمام بخار، سونا (sauna) ، یا کلاس‌های ورزشی گرم استفاده نکنید. گرمای زیاد می‌تواند تورم را بیشتر کند.
 • پس از تزریق ژل به نواحی خاص مانند تزریق ژل به باسن، لب یا سینه، برای پخش شدن یکنواخت ژل در ناحیه تزریق، جلوگیری از تجمع خون مردگی و گلوله گلوله شدن ژل، پزشک انجام ماساژهای خاصی را پیشنهاد می‌کند. ضروری اسن که بیمار نسبت به انجام این ماساژها توجه بیشتری داشته باشد و آن‌ها را طبق دستورالعمل پزشک انجام دهد.
 • داروهای تجویز شده توسط پزشک پس از تزریق ژل را بطور منظم مصرف کنید بطور معمول داروهایی مانن تیلنول تجویز می‌شود.
 • حداقل تا ۳ روز پس از تزریق ژل سعی کنید بصورت نیمه نشسته بخوابید یا سرتان را روی بالش بلند قرار دهید تا تورم شما کاهش یابد و از خوابیدن بر روی صورت خودداری کنید.
 • حداقل تا ۲۴ ساعت پس از آرایش لب‌های خود خودداری کنید.
 • حداقل تا یک هفته بعد از تزریق ژل لب اصلاح و آرایش صورت انجام ندهید البته بعد از تزریق ژل به سایر نواحی که تزریق انجام نشده است می‌توانید آرایش کنید یا از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کنید.
 • برای جلوگیری از عفونت باید ناحیه تزریق تمیز و خشک نگه داشته شود. برای شستن ناحیه تزریق بهتر است از شوینده‌های ملایم مخصوص پوست خود استفاده کنید تا التهابات و تحریکات پوستی به حداقل برسد. برخی از شوینده‌ها ممکن است سبب تحریک پوست و ایجاد التهاب شوند.
 • قبل از از بین رفتن عوارض از قبیل قرمزی، تورم و کبودی (Bruising) ، نباید محل درمان گرم شود. بنابراین باید از آفتاب گرفتن، رفتن به سونا، سولاریوم، جکوزی و استحمام کردن پرهیز شود. سرمای شدید نیز اثرات درمانی را کم می‌کند و عوارض را بیشتر می‌کند
 • حداقل تا ۴۸ ساعت بعد از تزریق از سوار شدن به هواپیما پرهیز کنید. فشارهای مختلف جوی، ممکن است باعث واکنش‌های متفاوت فیلر در بعضی از بیماران شود. فیلر به طور کلی با جذب آب در بدن انجام می‌شود و فشار تغییر می‌کند و برای سایر بافت‌های شما می‌تواند نتایج نامطلوبی را در پی داشته باشد.
 • یکی از نکات مهم در مراقبت‌های بعد از تزريق ژل لب استفاده از لیزر یا لیزر درمانی در محدوده‌ی صورت می‌باشد. لیزر گرمای زیادی تولید می‌کند و باعث می‌شود مواد پرکننده یا ژل لب سریع‌تر از حالت معمول تجزیه شده و جذب بدن شوند. علاوه بر این گرمای ایجاد شده التهاب را نیز در محل تزریق افزایش خواهد داد.

مراقبت‌های قبل از تزریق ژل لب

 • حداقل تا یک هفته پس از تزریق ژل لب از داروهای رقیق کننده خون مثل آسپرین و ایبوپروفن خودداری کنید.
 • حداقل تا یک هفته پس از تزریق ژل لب از مکمل‌هایی مثل روغن پریم رز، سیر، جنسینگ و ویتامین E استفاده نکنید.
 • حداقل دو روز قبل از جلسه درمان از محصولات موضعی مثل ترتینوئین، رتینول، رتینوئیدها، گلیکولیک اسید یا هر محصول ضد پیری خودداری کنید.
 • حداقل یک شبانه روز قبل از درمان از نوشیدنی‌های الکلی خودداری کنید.
 • اگر قبلا دچار تبخال شده باشید ممکن است سوراخ سوزن موجب بروز دوباره تبخال در شما شود پس از قبل به پزشکتان اطلاع دهید.
 • در صورت ابتلا به بیماری‌های خاص یا بارداری، قبل از تزریق ژل لب به پزشک خود اطلاع دهید.
 • برای تزریق ژل لب، لب و اطراف آن باید شسته شده، پاکیزه و عاری از هرگونه مواد آرایشی باشد.

پرسش و پاسخ در مورد مراقبت‌های بعد از تزریق ژل لب

چه زمانی اثرات تزریق ژل را مشاهده خواهید کرد؟

نتایج فوری را با پرکننده های لب مشاهده خواهید شد، اما با کم شدن تورم، نتایج کاملاً مشخص به نظر نمی رسند. به طور معمول حدود ۴ هفته طول می کشد تا مواد پرکننده در آن مستقر شود و به ظاهر نهایی و دلخواه برسد. نتایج دلخواه حدود ۶ ماه ماندگاری خواهد داشت.

آیا می توانم بعد از تزریق لب غذا بخوریم؟

بله، اما در روز اول به غذاهایی بخورید که خوردن و جویدن آنها آسان است، این به این معنی است که کمتر مجبور هستید لب‌های خود را پاک کنید. چند روز از مصرف مکمل های ویتامین E خودداری کنید زیرا این امر می تواند خطر کبودی را افزایش دهد.

Rate this post
در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی راشا
نهال محمودی
نهال محمودی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *